Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лекари: Хората с астма или ХОББ да не спират инхалаторната си терапия въпреки пандемията

Пациентите с ХОББ имат много висок риск за тежко протичане на Covid-19

Болница в Белград, 5 май 2020
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пациентите с астма или хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) да не спират инхалаторната си терапия в условията на пандемия от коронавирус и опасност от зараза – това бе основното послание на водещи специалисти по белодробни болести и алергология, представители на пациентски организации и на фармацевтичната индустрия по време на уебинар на тема „Covid-19 и бронхиална астма“.

Въпреки че тези заболявания се свързват с по-висок риск за тежко протичане на коронавирусна инфекция, пациентите не бива да изпадат в паника, а да спазват мерките за дистанция и да следват предписаното лечение, единодушни бяха участниците в събитието, посветено на Световния ден на астмата – 5 май.

По данни на СЗО, в момента 235 млн. души страдат от астма. Това е и най-често срещаното неинфекциозно заболяване сред децата. В условията на пандемия от коронавирус, началото на поленовия сезон буди тревога у пациентите, които страдат от алергични заболявания, посочи доц. д-р Мария Стаевска, началник на Клиниката по алергология на Александровска болница. 

“Започна вече масово тревният сезон и освен симптоми на Covid-19 може да очакваме вече и характерните симптоми на поленовия риноконюнктивит - кихане, кашлица, сърбящ нос, сърбящо гърло и към ушите”, посочва още д-р Мария Стаевска.

Част от симптомите на COVID-19 се припокриват с тези на алергия и астма, каза доц. Стаевска. При коронавирусна инфекция, характерни симптоми са задух, болка в гърлото и главоболието.

“Основният разграничител е наличието на температура, която не е характерна за алергиите. Ако имаме температура и имаме кашлица със задух, по-скоро трябва да мислим за Covid-19”, допълва д-р Стаевска. 

Пациентите с астма или алергичен ринит трябва да продължават да използват ежедневно контролиращата си инхалаторна терапия. Спирането на инхалаторните и назални кортикостероиди, може да доведе до усложнения, според препоръките на Глобалната инициатива за астма и други авторитетни институти.

Председателят на Българското дружество по белодробни болести доц. Владимир Ходжев отбеляза, че пациентите с ХОББ имат много висок риск за тежко протичане на Covid-19. Ето защо те също трябва да се придържат към редовната си терапия и да спазват мерките за дистанция и хигиена.

“По-често има висока температура при разширени бронхи. Още една клинична разлика е, че хрема може да се наблюдава при Covid-19, но относително рядко”, казва доц. Ходжев.

Диана Хаджиангелова, председател на Асоциация на българите боледуващи от астма, алергия и ХОББ, посочи, че над половин милион души в Европа умират годишно от хронични болести, сред които и белодробните, и открои необходимостта от ранна превенция.

“Тези цифри много често ги повтаряме, но за да може обществото да оцени тежестта на заболяванията, те трябва да бъдат повтаряни, за да може да има ранна превенция и самите обществени нагласи да се променят”, казва тя.

Освен на по-висока информираност и профилактика, Диана Хаджиангелова обърна внимание и на значението на борбата с основните рискови фактори– тютюнопушенето и замърсяването на въздуха.

Какви са разликите между астматичния алергичен пристъп, алергичната хрема, обострянето на хронично респираторно заболяване и инфекцията с коронавирус - чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36

За поезията като терапия

Книгата със съвременна поезия “Билет за никъде другаде” на Нели Станева е избрана в дългия списък за наградите “Перото”. “Това е важна награда. Има си традиция. Като цяло обаче аз съм имунизирана срещу тези надпревари, макар че участвам с удоволствие в тях. Те са като тренировка за егото и това, което е след егото на автора”, коментира Нели Станева..

публикувано на 27.09.24 в 17:50
Белите коси не са повод за отстраняване от работа

Активните хора над 60 г. - спасителен резерв за трудовия пазар на ЕС

Изследване, проведено в Международния ден на възрастовото многообразие, който се отбелязва на 24 септември, сочи, че хората на възраст от 60 до 69 години могат да спасят трудовия пазар на Европейския съюз в условията на задълбочаваща се демографска криза. При развитието на успешни политики за отложено пенсиониране техният дял в общата..

публикувано на 27.09.24 в 17:30

Писателят Боян Тончев: Пиша, за да се свържа със себе си

Сборникът с разкази "Безкраен свършек на света” събира безпристрастно човешки истории, които дават възможност да огледаме самотата си в другия и да вибрираме на една честота, която е отвъд злободневието. “Това, от което ми става приятно,но ме изненадва, е когато ми каже някой, че се е разплакал на мой разказ или по някакъв друг начин е реагирал, защото..

публикувано на 27.09.24 в 16:14
Снимка: Европейска седмица на спорта

Празничната Европейска седмица на спорта ще прелее в #BeActive тур

За десета поредна година в България се провежда инициативата Европейска седмица на спорта , която цели да насърчава както малки, така и големи в мисията за здравословен начин на живот чрез физическа активност. Мотото на програмата тази година е „Бъди активен, остани във форма, мисли зелено“. Броят на градовете, които ще бъдат домакин на..

публикувано на 27.09.24 в 15:49

Сборникът "На живо от София" - с любов и чувство за хумор към проблемите на столицата ни

На 17 септември, издателство "Сиела" обяви излизането на допълненото издание на сборника с разкази "На живо от София" от Александър Шпатов. В обновеното издание (първото е от 2014 г.) са включени нови истории, както и илюстрации към всяка история на художника Дамян Дамянов. “ Най-големият проблем на София е на символно ниво - като започнем от..

публикувано на 27.09.24 в 15:25
Олга Василевска

Как да насърчим детското четене онлайн

Олга Василевска е трето поколение предприемач с фокус върху развитието на екипи. Създава подкаста си „Нов Човек Подкаст“, за да изследва темата за промените в живота ни. На ролята си като майка на Екатерина (8 г.) и Борислав (6,5 г.), Оля отдава цялостната промяна в мирогледа и отношението към себе си и света. “ Подкастът "Нов човек“..

публикувано на 27.09.24 в 15:13