Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сливането на традиции и иновации - успешната формула на Стопанската гимназия

Снимка: Архив

Традиция, иновация, силен педагогически екип и практическо обучение. Това според директора на Националната финансово-стопанска гимназия Мая Гешева са формулите за успех на една от най-старите и престижни професионални гимназии в страната. Мая Гешева е един от двамата софийски директори на училища, които тази година получиха престижната награда на МОН "Св. Иван Рилски".

Националната финансово-стопанска гимназия има 107-годишна история като наследник на Търговската мъжка гимназия, създадена през далечната 1913 година с подкрепата на тогавашната Софийската индустриална камара. 10 години преди това български търговци и индустриалци осъзнават нуждата от професионално икономическо образование в София и започват и настояват за създаването на училището. От 31 година гимназията вече приема и девойки. Днес в гимназията се обучават 925 деца.

Училището е сред най-реномираните в страната, а тази година директорът му Мая Гешева получи престижната награда на Министерството на образованието и науката „Св.Иван Рилски“.

“Българското училище е призвано от една страна да стъпи на традицията, от друга страна д отправи своя поглед далеко напред в бъдещето и да предложи подготовка, специалности и професии за учениците, за които дори не подозираме, че ще излязат на преден план през следващите години”, казва Мая Гешева.

Всяка година гимназията назначава между 7-13 колеги на възраст между 24 и 32 години, допълва Мая Гешева. За шеста поредна година гимназията приема ученици в паралелки за обучение по дуалната система.

За Радио София директорът на Стопанската гимназия издаде и поредното креативно нововъведение, което оправдава статута на гимназията като "иновативно училище". То предстои да се реализира съвсем скоро и съчетава спорт и природни науки.

“Броени дни ни делят от откриването на първата снукър зала в средно училище в страната, която е свързана и с нашия нов, иновативен проект, който е насочен към третия час по физическо възпитание и спорт, който ще се провежда в снукър залата и ще интегрира знания на учениците по математика, физика, информационни технологии и спорта снукър”, допълва още тя.

По материалната база обаче има още много какво да се желае. От няколко години вече Гимназията очаква цялостен голям ремонт по ОП “Региони в растеж”. Сградата, в която училището се помещава, е паметник на културата и е дело на известния български архитект Михаил Пушкаров.

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всяка година успяваме да докараме нови почитатели

Мариана Карпатова представя поредния шести фестивал " Неотъпкана пътека " и детския лагер преди него: "Свързана съм с фестивала от самото начало. Израснала съм там. От 2018 съм част от инициативната група, до Лора Чекоратова. Районът ни е толкова прекрасен, всички колеги, част от фестивала, са влюбени в Ковачевица и Гоце Делчев. Мястото никога не..

публикувано на 16.06.24 в 11:52
Николай Ламбрев-Михайловски

Пиша, защото мълча

Театралът Николай Ламбрев-Михайловски за четвъртата си книга "Безсънни треви": "Видях се в 4 огледала след анализа на първата ми книга от Михаил Неделчев. Митко Новков представи сега втората. Вяра, надежда, благодарност, надежда, обичана, мечта, сънища, деца, смърт. Пиша, защото мълча. Това са едни по-дълги или по-къси стихотворения. Започнах с..

публикувано на 16.06.24 в 11:12

Общуването с Джейкъб Колиър е страшно лесно

"Мистерията на българските гласове" с Джейкъб Колиър на "А to jazZ" - подробности от Бояна Бункова: "Това бе дълъг процес. Беше изразил желание за колаборация още в 2019. В началото на 2020 му писах и получих веднага отговор. Идеята започна от съвместни записи, но те ще са в деня след концерта. На самия концерт ще има и нови произведения на Георги..

публикувано на 16.06.24 в 10:25

Историята оживява - професор Иван Дуйчев

Мъдрите хора казват “Познаването на историята е ключът към доброто бъдеще за един народ.”  А когато говорим за българската история през вековете, има една личност, която излъчва светлина в тъмата и ни дава самочувствие. Тази личност е професор Иван Дуйчев.  За неговите живот и работа ще ни сподели друг дългогодишен учен, филолог, експерт в..

обновено на 16.06.24 в 09:10
 Марин Лесев

Софийски разкази - Българските кулинарни традиции

Марин Лесев е днешният ни гост. Кое е традиционна кухня и защо се среща и скандинавска кухня в българските кулинарни книги, които той колекционира? Колко са видовете мусака? Чуйте го: "Колекцията ми на печатни издания на кулинарна тема е по-голяма от тази в Рекордите на Гинес. Най-старата на български е с 90% преводна литература. Кулинарите ни са..

публикувано на 15.06.24 в 15:00
Теодор Траянов

Адресите на любовта - Теодор Траянов

Поетът Теодор Траянов е обожествяван от любимата си Поетът-символист Теодор Траянов „живял в грях“ 14 години с актрисата и поетеса Дора Дюстабанова. От мига на тяхното запознанство, тя е убедена, че е създадена да обича и да служи на големия талант. Тяхната връзка била любима клюкарска дъвка на столичния бомонд, понеже литераторът бил женен и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00

Какво е безценното за всеки

The Sofianer се завръща! Отново търсим най-впечатляващите творби, които описват София. Този път темата ни е: Какво е безценно за теб в София – интервю с Бистра Иванова от Мулти-Култи: "Получаваме вече първите творби на артистите. Познаваме легендарните корици на Ню Йоркър, станали част от публичния живот. Има течение на световни градове, които..

публикувано на 15.06.24 в 11:30