Летният сезон наближава, а туризмът в България е в тежка криза. Хотелиерите и туроператорите се мобилизират да спасят бизнеса си, макар че и равносметката, и прогнозите на повечето от тях не са особено оптимистични.
Отпаднаха ограниченията за пътувания, а Министерството на туризма издаде предписания с противоепидемични мерки, при спазване на които обектите за настаняване могат да функционират.
Наистина туризмът понесе сериозни щети от пандемията, каза в интервю пред Радио София зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева.
„Имаме кризисна програма за реклама и сме предприели конкретни действия за нейното изпълнение. Много от инициативите и кампаниите такът през социалните мрежи (Преоткрий България, Върни се на мястото, което обичаш). Изготвили сме указания за подготовка на местата за настаняване, които да работят в обстгановката на разпространение на коронавируса. Искаме и да бъдат облекчени ползвателите на плажните чадъри и шезлонги.“
Зам.-министър Георгиева припомни, че промените в ДДС за заведенията още се обсъждат. Удължен е срокът на валидност на удостоверенията за категоризация на хотелите до края на годината. Туроператорите трябва да върнат таксата за заплатени, но неосъществени туристически услуги в продължение на 12 месеца – ако потребителят не е съгласен да получи ваучер.
По оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ кандидатите – малки и микро предприятия, могат да получат безвъзмездно финансиране от 3000 до 10 000 лева. Възможност ще има и по ОП „Развитие на човешките ресурси“.
20-25% от средствата, които ЕС ще отпусне за справяне с кризата от пандемията, вероятно ще бъдат насочени за туризма в Европа.
Обсъжда се и законопроект, регламентиращ предоставянето на ваучери за вътрешно-туристически услуги на участници в борбата с коронавируса, а конкретиката за разпределянето ще се оформи в наредба.
По последни изчисления на Световната туристическа организация за първото тримесечие на 2020 година туризмът отбелязва спад с 22%, а прогнозите са за 60 до 80% до края на годината.
В България за първото тримесечие на 2020 г. спадът е от 10.8% спрямо съответния период миналата година по информация на туристическото министерство. За месец март обаче, когато беше обявено извънредното положение разликата е около 50% спрямо март 2019-а.
От Министерството на туризма очакват същинският летен сезон да започне през месец юли, но по думите на зам.-министър Ирена Георгиева, това ще бъде един „различен“ сезон.„Искаме да привлечем вниманието на българина към летуване в нашата страна. Потокът от чуждестранни туристи много ще зависи от епидемичната обстановка в страните, които са наш традиционен пазар за летен туризъм.“
За завърналите се от чужбина 14-дневната карантина остава задължителна до 14 юни, припомни още Ирена Георгиева. Това ще важи до отмяна или промяна.
Чуйте интервюто, което Антония Руменова взе от зам.-министъра на туризма.
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа..
Напълно нормална е зачестилата висока сеизмична активност в Аляска, Камчатка и Гърция и няма повод за притеснение. Това обясни в ефира на “Радиокафе” сеизмологът Пламена Райкова . “Не можем да говорим за свръх сеизмична дейност, а областите, където са регистрирани земетресенията са силно сеизмични райони. Особено региона на Аляска, Камчатка - това са..
Започна описването на щетите след големия пожар в Костинбродско. В района се стигна до евакуация и обявяване на частично бедствено положение заради огнената стихия. Десетки са пострадалите семейства от засегнатите места – селата Опицвет, Безден и Богьовци. Местните подозират, че пожарът е тръгнал от военния полигон в Сливница заради учение, което..
Измамници се представят за комисари от ГДБОП, звънят с искане потребителите да изтеглят или да преведат големи суми в тяхна сметка. Измамната схема се състои в обаждане от измамник, който твърди, че е служител на ГДБОП и предупреждава за изтеглен бърз кредит на името на жертвата. “От дирекция “Киберпрестъпност” в ГДБОП получихме множество..
Рехабилитацията на тротоара и паркинга на кръстовището на улиците “Оборище“ и “Черковна“ бяха проверени от район "Оборище", съвместно с възложителя ЦГМ. Дейностите се извършват по програмата на ЦГМ за възстановяване на градската среда, с част от парите, събрани от платеното паркиране в централния район на столицата. Рехабилитацията е в процес и има..