През периода 1844 г. – 1846 г. учителят Христо Иванов Христов от Самоков въвежда Бел-Ланкастърска метода на обучение. По негово време е решено да се построи нова самостоятелна сграда. Истинският преобразувател на обучението е Никола Тонджоров. През неговото учителстване се набират средства от цялата кааза и през 1849 г. се построява нова масивна сграда на училището – запазеното и до днес Взаимно училище. За първи път се поставят чинове и черна дъска, въвеждат се нови науки – история, география, битоописание и др.
На 11 май 1867 г., по време на учителствуването на Михаил К. Буботинов, за първи път се празнува по най-тържествен начин празникът на народните просветители Кирил и Методий и училището е наречено на тяхно име. След Освобождението броят на учениците се увеличава значително. През 1888 г. в новопостроената сграда на Педагогическото училище (днешната сграда на общинската администрация) се настанява и трикласното училище до построяването за целта на нова едноетажна училищна сграда за него през 1908 г. в тогавашния квартал „Студена“ (днес квартал „Осогово“). Училището е известно под името „Клона“.
От 1919 г. бившата мъжка прогимназия се преименува в Първа кюстендилска смесена прогимназия „Св. св. Кирил и Методий“. Поради увеличаване броя на учениците през периода 1928 г. е издигнат и втори етаж. Тази сграда съществува до 1975 г. когато на същото място е построена настоящата нова модерна четириетажна училищна сграда, със 28 класни стаи, 15 кабинета, физкултурен салон, плувен басейн, актова зала, училищен стол и административен блок.
В течение на годините многократно се променя статутът на училището – до 1920 г. е Мъжка гимназия, по-късно става Първа кюстендилска смесена прогимназия. От 1935 г. съществува като Първоначално училище „Св. св. Кирил и Методий” и Първа кюстендилска средищна смесена прогимназия. От 1982 г. вече е ЕСПУ с шестгодишни ученици, става базово за внедряване на новото учебно съдържание и са открити спортни паралелки. През 1990 г. училището става средно общообразователно училище, а от 1991 г. е трансформирано в основно. И през всичките тези години носи името на светите братя Кирил и Методий по волята на гражданите, заявена на 11 май 1876 г., когато за първи път по тържествен начин е отбелязан празникът на двамата първоучители.
Близо два века поколения кюстендилци получават в училището качествено образование, позволяващо им добра реализация в обществото. То е едно от трите училища в страната, обявени за национални първенци, и едно от деветте, на които е присъдено званието „Образцово училище”. И до ден днешен учениците организират множество мероприятия през цялата година като мартенско ателие, Коледни работилници, седмица на четенето и др.
За юбилея на школото и паралела между миналото и настоящето научаваме от директора на Основно училище „Св. св. Кирил и Методий” Мариана Панчева.
По данни на НСИ заетите лица в България на възраст между 55 и 64 години са 632 000 през третото тримесечие на 2024 г.. Те са 70% от населението в същата възрастова група. 10 000 българи на възраст над 65 г. са се регистрирали в Бюро по труда . 42% от регистрираните безработни са на 50+ години – или близо 62 000 души. 7 хиляди от тази..
Един от общинските културни институти в столицата - този в Надежда, днес в духа на празника на труда - 1 май, организира почистване и освежаване на фоайето на институцията. “Решихме да оправим културата като започнем от Културния дом в ОКИ “Надежда”. Пълно е с хора - имаме цигулари, диригенти, режисьори, контрабасисти, челист, оперен певец. Хора,..
Етап 6 от реконструкцията на ул. "Опълченска“ от бул. "Александър Стамболийски“ до бул. "Сливница“, налага промяна на движението в района, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От 02.05.2025 г. до 30.05.2025 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства по ул. "Опълченска“ между бул. "Сливница“ и бул. "Тодор Александров“..
Честването на Априлското въстание и празника на град Копривщица се провеждат ежегодно на 1 и 2 май на площад “20-ти Април“ в града. За първи път отбелязването на празника става през 1926 г. Събитието се случва на площад “20 април” пред констицата на героите от Априлското въстание и днес за 99 път се отбелязва възстановка на тези паметни дни от 1886..
1 май е известен като Ден на труда, но и като Ден на българската пощенска марка - На 1 май 1879 година са пуснати в обращение първите пет български пощенски марки - "сантимите", както са известни тогава. Били са поръчани от руския княз Владимир Александрович Черкаски, който е управлявал гражданските дела в България при Главнокомандващия..
След месец интензивна лабораторна работа екипът на Театър-студио 4хС кани публиката на премиерата на “Apparatus” – новият спектакъл на американската хореографка и режисьорка Бека Хобак. “Основните ми впечатления от града са всъщност от театъра и как нещата се случват там и че има едновременно промяна и заедно с това е един порив за продължаване..