Притежателите на стари отоплителни печки в София могат да кандидатстват до 20 август за подмяната им с по-екологични уреди в районните администрации.
Към момента около 55 000 домакинства в София се отопляват на твърдо гориво. Това е един от основните замърсители на въздуха в зимните месеци.
Подмяната е напълно безплатна, а средствата - над 44 млн. лева, са осигурени от Оперативна програма "Околна среда" и национално съфинансиране.
В рамките на 54 месеца трябва да бъдат подменени отоплителните уреди на една трета от печките на твърдо горива с по-екологични алтернативи - уреди на газ, пелети, електрическа енергия и топлофициране.
Необходимите документи и условията за кандидатстване по програмата са публикувани на интернет страницата на Столичната община, уточни пред Радио София Теодора Полимерова, началник на Дирекция "Климат, енергия и въздух" в Общината. Има формуляр както за индивидуално и колективно кандидатстване от физически лица, така и от юридически. Кандидатът трябва да е собственик на имота.
Около 20 дни след крайния срок Столичната община ще направи класирането и ще го обяви.
"Установено е, че битовото отопление има около 35% принос в замърсяването на въздуха и това е единият от двата проекта, по който хората могат да подменят печките на дърва и въглища", каза Полимерова.
Отпечатани са информационни брошури, които се раздават в районните администрации и по домовете в квартали с такова отопление.
В столицата ще се проведе конкурс за създаване на визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки, тяхното минало и възможното им бъдеще като пространства за среща между природа и култура. Инициативата се организира от фондация "Колективът“. Поканата е част от подготовката за шестото издание на фестивала "Реките на София“ , който..
През 2025 година Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване. “Към днешна дата над 22 хил. български компании членуват в БСК. Над 120 браншови организации, регионални структури в цялата страна, БАН, и др. 45 години е един доста дълъг период, в който една организация има възможност да покаже това, което може. Какъв е..
Специалистите по здравни грижи да станат пълноправен договорен партньор на здравната каса, като бъде въведен и стандарт за такива дейности, които да гарантират качество на услугите. За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), които искат спешни промени в Националния рамков договор и Закона за..
Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, обсъдиха различни теми, сред които и: Докладът на БХК - цифровите права; България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство, по-конкретно Акта за цифровите услуги, Акта за свободата..
Какво означава “Иновативно училище“ и как учениците в едно такова училище обменят опит и добри практики със свои връстници от други училища? Столичното 6-о ОУ “Граф Игнатиев“, е иновативно училище, което участва в Националната програма „Иновации в действие“ в екип с още четири училища от София, Враца, Стара Загора и дори Прага. Повече разказаха..
Малко над 2 милиона лева отпусна правителството на четири общини, за да се платят компенсации на семействата с деца от 3-годишна възраст до приемането им първи клас заради липсата на места за тях в общинските и държавните детски градини и училища. Средствата са за месеците януари и февруари и са за 1 щ977 деца от Столичната община, 51 от община..
От много години коментираме началния етап в българското образование и установихме, че преминаването на бърза скорост от 1. до 4. клас и с едно лишено от смисъл външно оценяване, не е най-доброто структуриране на образованието в този етап. Имали сме много предложения от цялата страна и затова решихме да направим последното проучване. Водещото тук е..