Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галина Бел:

Стига да има воля, проблемите на Панчарево и Кокаляне могат да се решат

Снимка: БГНЕС
Районите Панчарево и Кокаляне се сблъскват с редица проблеми от много години, а решение има, стига да има и воля за промяна.

“Проблемите в Панчарево и Кокаляне са както в повечето квартали на София. При нас положението е малко по-сложно, тъй като сме най-големият район на София, разположен на много голяма площ, а през последните 15 години улици изчезват и инфраструктурата е под всякаква критика.

Нямаме и канализация, откъдето идва и един от основните проблеми на Панчаревското езеро, тъй като много неща, които не трябва, се вливат там. Имахме проблеми и със сметосъбирането, но с новия кмет нещата като че ли започват да влизат в релси”, казва Галина Бел - председател на Сдружение за развитие на Панчарево и Кокаляне.

Кварталите имат проблеми, свързани и със Самоковско шосе - отсечката, която обслужва Панчарево и Кокаляне, това е голям проблем за района, защото постоянно стават катастрофи, тъй като шосето е твърде тясно и не е добре поддържано. Освен това проблем има и с качеството на питейната вода.

Проблемът с инфраструктурата и канализацията, както и със “Самоковско шосе” може да се разреши, стига да има воля, смята Галина Бел.

“На нас ни е омръзнало да получаваме писма от различни отдели, например за “Самоковско шосе” кметът Йорданка Фандъкова ни обеща, че когато започне ремонтът на Южната дъга, тя ще направи всичко възможно тази отсечка (от “Самоковско шосе”) също да бъде рехабилитирана. Ние се срещнахме и с АПИ, за рехабилитацията на пътя, със “Софийска вода” разговаряхме по телефона, но няма воля. Разбирате ли, не може да се работи на парче”, коментира тя.

Според нея трябва да се направи един план и точка по точка, година след година да се оправят проблемите, защото от години слушат, че няма да бъдат оправени улиците докато не се направи канализацията, а вече са минали много години. Канализация и през следващите години не се очаква да има, защото тепърва трябва да се търси финансиране и през следващите 10-15 години няма да има канализация. 

Галина Бел разказа и че има много хора, които живеят без Акт 16, защото това е било позволявано години наред, съответно не плащат никакви данъци, а използват всички блага на квартала.

Още за проблемите на район Панчарево и Кокаляне - чуйте в разговора на Анелия Торошанова с Галина Бел в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ул.

Софийски разкази - Спомен за ул. "Търговска"

Къде е била ул. "Търговска" - наследник на старата софийска голяма чаршия? Слушаме спомените на Тодор Влайков от влизането му в София. Поглеждаме и книгата "София през вековете" на Александра Монеджикова - особено за софийския безистен. Още за участта за стария "Чохаджийски хан" в спомените на Феликс Каниц и Евлия Челеби. Георги Каназирски-Верин..

публикувано на 22.11.25 в 16:00
Георги Белстойнев

Историята оживява - Георги Белстойнев

Георги Белстойнев, освен самоковски художник, е първият уредник на музея на Димчо Дебелянов в Копривщица. С помощта на уредника на самоковския музей Любомир Николов. Слушаме Елена Белстойнова, дъщеря на художника: "Историята започва от белия (хубавия) Стойне, шивач. Бяга от Самоков в Панагюрище, може би е изработвал дрехите на Бенковски. Синът му..

публикувано на 22.11.25 в 15:00
чл.-кор. проф. Владко Панайотов и проф. Маринела Панайотова на 75-ия му рожден ден

Адресите на любовта – чл.-кор. проф. Владко Панайотов и проф. Маринела Панайотова

Чл.-кор. проф. Владко Панайотов и житейската му и научна половинка проф. Маринела Панайотова са женени от 40 години и когато човек ги наблюдава изглеждат като скачени съдове. В студиото на Адресите на любовта присъства само по-силната половинка от семейството, но това пък му даде възможност безконтролно да хвали съпругата си. Специалистът по..

публикувано на 22.11.25 в 14:00

Сценарият не е единственото, което движи игрите

Димитър Ганев представя  Game awards - еквивалентът на Оскарите в индустрията на видеоигрите: "Най-хубавото на нас, възрастните геймъри е, че навремето всичко бе на кабел и не можеше да го хвърлиш надалеч. Сега най-номинираната игра не може да се играе с клавиатура. Има връщане и към игрите с история, но и към уменията на геймъра. Модулите..

публикувано на 22.11.25 в 12:14
Иляна Мирчева

Децата се радват и на материалните неща, но най-вече на общуването

Иляна Мирчева  от Фондация „Запази Доброто“ представя Коледните им кампании : „Стани таен Дядо Коледа“ е паралелна с „Подари коледна вечеря“, и двете са за Северозападна България. Добри хора влизат в ролята на Дядо Коледа и купуват подарък на дете, което ни е написало от какво има нужда и какво ще го зарадва. Имаме в нашата платформа..

публикувано на 22.11.25 в 10:56
Весела Данчева

Трамплин за идеите на младите автори

След първото издание в Тбилиси през есента на 2024 г., България е домакин на второто издание на Френския филмов фестивал, с фокус върху анимационното кино. Весела Данчева (Компот колектив) ни го представя, заедно с включената в него международна обучителна програма за развитие на късометражни анимационни филми. В Black Sea Animation Workshop участват..

публикувано на 22.11.25 в 10:09

По Коледа чудесата в Община Елин Пелин са свързани и с бебета

16-метрова коледна елха ще грейни със стотици празнични  лампички на централния площад в гр. Елин Пелин на 29 ноември от 18:00 ч. Заедно с празничното настроение местната администрация се е погрижила и тази година за каузата под мотото „По Коледа се случват чудеса: Пожелаваме си бебе!“. Подкрепени от Община Елин Пелин двойки с..

публикувано на 21.11.25 в 19:12