На 2 юни почитаме паметта на Христо Ботев и загиналите за свободата на България. В продължение на 2 минути от 12.00 часа днес сирените в цялата страна ще звучат с прекъснат вой. При подаване на сигнала всички пешеходци и пътни превозни средства, с изключение на влаковете, следва да преустановят движението си по улиците и площадите, като останат на място.
Големият поет и революционер е роден в Калофер в семейството на даскал Ботьо Петков и Иванка Ботева. Първоначално (1854-1858) учи в Карлово, където е учител баща му, по-късно се завръща в Калофер, продължава учението си под ръководството на своя баща и през 1863 г. завършва калоферското училище. Същата година заминава за Русия и се записва частен ученик във Втора Одеска гимназия, от която е изключен през 1865 г. През 1867 г. се завръща в Калофер, започва да проповядва бунт срещу чорбаджии и турци, след което окончателно напуска Калофер.
През 1875 г. в Букурещ съвместно със Стефан Стамболов издава стихосбирката "Песни и стихотворения". Това е първата и единствената, приживе издадена стихосбирка на гениалния български поет. В нея той включва почти всичките си песни (16), с изключение на поeмата "Хайдути", сатирата "Защо не съм" и "Обесването на Васил Левски", припомня Росица Кирилова, архивист в отдел „Ръкописи и старопечатни книги” от Националната библиотека.
Според Христо Ботев полезността на една книга може да идва от познавателния момент или от естетическите качества , или от нуждите на революционната борба. Тези разбирания на поета, обясняват предпочитанието му към стиховете на Стефан Стамболов. И двамата гледат на поетическото слово като на силно и безусловно необходимо духовно оръжие в борбата.
През май 1876 г., вследствие новината за Априлското въстание, Ботев започва дейност за организиране на чета, става неин войвода. От Гюргево се качва с част от четата на кораба "Радецки" на 16 май и един ден по-късно заставят капитана Дагоберт Енглендер да спре на българския бряг.
На 17 май Христо Ботев пише на кораба прощалното си писмо до „милата му Венета, в което казва: ти си моя жена и трябва да ме слушаш и вярваш в сичко. Аз се моля на приятелите си да те не оставят, и те трябва да те поддържат. Бог ще да ме запази, а ако оживея, то ние ще да бъдем най-честити на тоя свят. Ако умра, то знай, че после Отечеството си съм обичал най-много тебе, затова гледай Иванка и помни любящия те“
На 2 юни 1876 година е последният тежък бой — привечер след сражението куршум пронизва Ботев. Това се случва в подножието на връх Вола в Стара планина.
През изминалата нощ на терен в София са били 157 снегорина. Извършени са обработки на пътната мрежа с избутване на снежна маса и разпръсване на смеси против заледяване в районите “Витоша”, “Слатина“, “Панчарево“, “Илинден“, “Овча купел“ и “Слатина“. Разпръскване на смеси против заледяване на улици от обществена значимост и вътрешно-квартални улици са..
Откриха първата детска градина в с. Мировяне в столичния район “Нови Искър”. Тя е за 4 групи – три градински и една яслена. Разполага с просторни и светли занимални и спални помещения, кухненски блок, просторен двор и безопасни детски площадки. "Поехме ангажимент да осигурим място за всяко дете в детска градина и днес сме една крачка по-близо", каза..
152-рата годишнина от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски ще бъде отбелязана на 18 и 19 февруари с военни и общоградски ритуали с участието на представителни военни подразделения от Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, Командването за логистична поддръжка (КЛП),..
София е сред първите три града, които са най-сериозни претенденти за Европейска столица на демокрацията. Жури от Швеция, Австрия и Италия дойде у нас, за да разгледа процесите и инициативите на Столичната община, както и начина, по който администрацията работи с гражданите, неправителствения сектор и бизнеса. След Барселона през 2023/24 и..
Със свой указ президентът Румен Радев наименува Летище София на името на Апостола на свободата Васил Левски На основание чл. 98, т. 13 от Конституцията на Република България със свой указ №22 от 17 февруари 2025 г. президентът Румен Радев наименува Летище София на името на Апостола на свободата Васил Левски. Така неговото официално наименование..
След Емил Бранчевски от район "Илинден", втори кмет, избран от листата на "Спаси София", напуска партията. "Оттеглям се от "Спаси София". Ще продължа работата си като независим кмет . За повече от година "Спаси София" не успя да направи нищо за района в Общинския съвет. Натискът, ултиматумите и заплахите , които ръководството отправяше към мен..
София продължава да привлича все повече туристи, отчитат от общинското предприятие "Туризъм" (Visit Sofia) . През 2024 г. туристите, посетили българската столица, са близо 1,27 милиона – с 10% повече спрямо предходната 2023 година. Водещ дял с 61% имат чуждестранните (около 778 хиляди), срещу 39% за българските (489 хиляди),..