Двадесет български филма, покорили световните кинофестивали, ще бъдат показани от 8 юни в проекта „Десетилетие на българското кино" на София Филм Фест.
Домакин ще бъде Домът на киното, подкрепен от програма „Солидарност в културата“ на Столичната община.
Постиженията на българското кино в последните 10 години ще направи достояние до всяка точка една от големите платформи за видео съдържание, предоставяща пространството си, за да направи достъпа до седмото изкуство лесен.
От комфорта на дома си всеки ще може да гледа филми като "Подслон", "Мисия Лондон", "Лов на дребни хищници", "Зад кадър", "Аве", "Кецове", Love.net, "Лора от сутрин до вечер", "Миграцията на паламуда" и "Съдилището".
Втората порция българско кино от последното десетилетие включва: "Потъването на Созопол", "Прокурорът, защитникът, бащата и неговият син", "С лице надолу", "Каръци", "Безбог", "Слава", "3/4", "Лили Рибката", "Възвишение" и "Ага".
В специалната поредица "Говори с киното" всеки зрител ще можете да се включите на живо в онлайн разговори с авторите на филмите, които ще дискутират помежду си ключови теми около творческия процес и световните филмови процеси. В пет разговора ще бъдат засегнати въпроси като това как се дебютира в киното, възможно ли е комерсиалното българско кино, как се промени киното през това десетилетие спрямо предходното, разликите между възприятието на родното кино у нас и по света.
Модератор на срещите ще бъде програматорът на Дома на киното Стефан Прохоров.
Пред Радио София той разказа подробности в аванс, които може да чуете в звуковия файл:
Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..
Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..
Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...