„Светът се променя, но в него има място за щастие и оптимизъм. Можем да погледнем към кризата с надежда. Има възможности да се справим по-бързо с нея“, споделят участниците в проекта.
Ръководител на изследователския екип е Емилия Георгиева - старши учител по география и икономика, която беше подкрепена от Валерия Димова, също учител по география и икономика и зам.-директор гимназиален етап в училището.
"Заедно с група ученици от Първо училище поехме георгафската част от този наш проект "Карта на надеждата" като проучихме световните доклади за щастието на ООН. Позовахме се на този доклад, който има четири критерия, по които са подредени страните. Съпоставихме го с други проучвания, анкети и установихме, че Финландия води европейската класация и то три години подред - 2018, 2019, 2020 г. и оттам нататък започнахме проучванията", обяснява Емилия Георгиева.
За да разберат повече за основанията за оптимизъм в различните европейски страни и как можем да вземем пример от тях, учениците от XII А клас поканиха своя учител по испански език Доротея Винклер да разкаже повече за Испания и корените на оптимизма там.
От своя страна учениците от XI Б и В клас се довериха на Геновева Маркова – старши учител по философски дисциплини и английски език, за да помогне с анализа на Великобритания.
“Дистанционното обучение ни постави пред много и различни предизвикателства. Уравнението на образованието определено беше с много неизвестни”, казва Геновева Маркова.
Главният учител по биология и здравно образование Цецка Вълкова пък направи анализ на биохимичните процеси, които протичат в човешкия организъм, когато изпитва щастие. Заниманията на екипите завършиха с изключително зареждаща презентация и високи оценки.
„Кризата ще отмине и Европа трябва да бъде по-силна и единна след нея. Всеки трябва да се поучи от успехите и грешките на другите, защото в посланието „Единство в многообразието” се преоткрива и здравото зрънце на надеждата. То може да се търси в традициите и националния характер на всяка една държава и да бъде път към надеждата за един по-добър, здрав и мирен свят“, споделят още от училището.
Повече за щастието чуйте в звуковите файлове.
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..