За последните 15 години близо 40% от пчелите са изчезнали в световен мащаб, а всяка година българските пчелари понасят все по-големи загуби заради натравяния, липса на паша и ниски изкупни цени на меда.
„Пчелите намаляват най-много там, където ни трябват“, казва Владимир Василев. Той е един от хората, които стоят зад проекта "Осинови кошер", чиято цел е подпомагане на българските пчелари и увеличаване популацията на едни от най-важните същества на планетата.
„А най-много ни трябват при растенията, които трябва да бъдат опрашени“, допълва Владимир Василев. Защото без растителните видове и техните плодове няма храна нито за животните, нито за човека. Една трета от храната дължим в някаква степен на тях.
„Пчелите правят всичко това за нас, без да искат нищо в замяна. Единственото, на което се надяват, е да не ги убиваме.“
Мисията на проекта е да подмогне увеличаването на пчелните популации и да запази баланса в природата. Осиновявайки кошер, ние увеличаваме семейството си с около 60 000 нови члена, подкрепяме пчеларя, който ще се грижи за пчелите, получаваме от меда, който са произвели и възможността да се запознаем с тях на живо.
По думите на Владимир Василев лошата икономическа обстановка създава трудности при реализацията на истинския мед, цените се смъкват и в един момент става неизгодно да се занимаваш с пчеларство. Според изследване на Европейската комисия една трета от българските пчелари могат да изоставят кошерите до 2022 година. Въпреки много добрите природни условия за отглеждането на пчели.
Научете повече за проекта от звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..