На предстоящото заседание на СОС трябва да се даде съгласие, с което Столичната община да кандидатства за рехабилитация и модернизация на системи за външно изкуствено осветление. Стойността на проекта е за над 1 млн. лв, като част от средствата Общината трябва да осигури към безвъзмездното европейско финансиране.
Ще бъдат изградени система за управление и наблюдение на осветлението и система за соларно зареждане на лампите по тунела под бул.„Цариградско шосе“ в посока към ул. „Проф. Петър Мутафчиев“.
Най-мащабната дейност ще е подмяната на над 3000 тела по 8 пътни артерии. “По бул. “Цариградско шосе”, Южната дъга, Г.М. Димитров, “Симеоновско шосе”, по алея “Яворов” и до “Подуене”, “Сточна гара” да има нови осветителни тела, става ясно от думите на зам.-кметът по транспорта в Столичната община Кристиан Кръстев.
Независимият общински съветник Борис Бонев попита дали ще бъдат подменени и стълбовете, върху които са поставени осветителните тела.
Зам.-кметът по транспорта в СО Кристиан Кръстев поясни, че стълбовете няма да бъдат заменени с нови, но ще бъдат боядисани. Той допълни, че ще бъде оптимизиран броят на осветителните тела с 10%.
Кристиан Кръстев каза още, че рогатките могат да бъдат използвани за други цели, като разполагане на антени за 5G мрежа и затова не е предвидено към момента тяхното премахване.
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..
Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..