Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Александровска“ обявява кампания с безплатни прегледи за глаукома и макулна дегенерация в периода 15-30 юни.
Лекарите ще консултират в Глаукомния кабинет на IV етаж на клиниката, в делничните дни от 14.30 до 17.30 ч., уточняват от лечебното заведение.
Записването става на тел.: 02/9230 295от 12.00 до 16.00 ч.
Направление по НЗОК не се изисква.
Глаукомата е хронично, дегенеративно заболяване, което настъпва безсимптомно и уврежда зрителния нерв и нервните клетки в ретината. С напредване на болестта настъпва загуба на периферно зрение, а на по-късен етап и на централното зрение.
Към рисковите фактори спадат повишено вътреочно налягане, съдови промени, хипертония, захарен диабет, напредване на възрастта, дебелината на роговицата, наличието на късогледство и др. Липсата на ранна симптоматика при повечето форми на глаукома е причина заболяването да се установява късно във фаза на напреднало увреждане, когато голяма част от зрението е загубено необратимо.
Сравнително високата честота, тежката инвалидизация на пациентите поради трайната загуба на периферно и централно зрение, определят глаукомата като социално значимо заболяване. Правилното и навременно диагностициране и лечение са ключови за съхранението на зрението на пациентите.
Макулната дегенерация е заболяване, което засяга и двата пола и обикновено двете очи. Около 30% от хората след 75-годишна възраст са засегнати от болестта, при която се уврежда централната част на ретината. Оплакванията са намалено зрение за близко и далече, влошена контрастна светлочувствителност, разкривяване на образите и др.
Специалистите препоръчват всички хора над 40 годишна възраст, независимо, че нямат оплаквания, веднъж годишно профилактично да изследват зрението си с измерване на очното налягане. Пациентите с глаукома е необходимо да посещават офталмолог веднъж на два-три месеца. Ранната диагностика и навременното лечение спомагат да се постигне спиране или поне забавяне на развитието на болестта и съхранение на останалото функционално зрение.
Председателят на “Спаси София” Борис Бонев и Андрей Зографски – зам.-председател на комисията по транспорт в Столичния общински съвет предупредиха на пресконференция, че държавните институции са си присвоили стотици паркоместа в идеалния център на София. Според "Спаси София" държавните институции са присвоили общо над 1000 паркоместа, при положение,..
Инфлацията в България забавя леко темпа си на растеж през октомври, показват последните данни на Националния статистически институт. Годишната стойност на индекса достига ниво от 5,3% спрямо 5,6% през септември. На месечна база обаче се отчита рязко ускорение на ръста на цените с 0,9%, след като предишния месец имаше дефлация от 0,8 на сто...
Всяко домашно куче трябва да се извежда извън дома на повод . Може да бъде пуснато свободно само в обособени заграждения. Разпоредбата е записана в Закона за ветеринарномедицинската дейност. Това обясни за БТА ветеринарният лекар д-р Божидара Гинчева, началник-сектор "Околна среда" към Столичния инспекторат . Репортерска проверка..
Заплатите в една от най-авторитетните ни институции Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий", които от години не са вдигани и са сред най-ниските в страната, след повишаване на осигуровките, ще намалеят, съобщава БГНЕС. Тази ситуация е изключително тягостна за висококвалифицираните специалисти, които работят в НБКМ. Сред тях има..
В събота, 15 ноември , не се очаква промяна в синоптичната обстановка. През деня ще е предимно слънчево. В Дунавската равнина ще е мъгливо, в часовете до обяд мъгливо ще е и по долините на реките в Южна България. Почти тихо време. Обявен е жълт код в 11 области на Северна България заради мъгли. Минималните температури ще бъдат между 0° и..
Ваксината срещу варицела влиза в националния календар на задължителните ваксини, защото 2% процента от всички заболели деца влизат в болница с усложнения, а това са 600 деца. Това заяви във Варна доцент д-р Ангел Кунчев - главен държавен здравен инспектор. Той коментира, че веднага след излизането на наредбата в Държавен вестник и влизането в сила..
От днес до 21 декември в софийската Градска градина ще се проведе традиционният Немски коледен базар. 15-ото издание на базара отваря врати в 18.00 ч. тази вечер и включва щандове с храни и ароматно греяно вино, както и много културни прояви, сред които концерти на млади изпълнители и театрални представления. За пръв път в България подобен..