Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За Антарктида като обсесия

Снимка: ЕПА/БГНЕС
„Замръзналото царство“ с трима българи на Антарктида ни очаква на 16 юни от 20.00 часа онлайн в страницата на Ratio. Главните действащи лица са геологът д-р Стефан Велев, биологът доц. Любомир Кендеров и дерматологът д-р Иван Богданов.

Науката, любопитството, копнежът към приключения, и най-вече Леденият континент ги събира по време 28-та Българска антарктическа експедиция. д-р Стефан Велев и д-р Иван Богданов. 

Д-р Стефан Велев“Любопитството ми към Антарктида съществува още от ранни детски години, но хора като проф. Пимпирев и други мои преподаватели в специалност “Геология” в Софийския университет, разпалиха това любопитство допълнително и във времето имах възможността да продължа това, която моите преподаватели като геолози, като научна работа, бяха свършили на Антарктика, аз да продължа тяхното дело”, казва д-р Стефан Велев.

“Малко са хората, които стъпвайки на това вълшебно, невероятно място, няма да искат да отидат пак. Разбира се, такова желание у мен порасна на това място, но не е затихнало до този момент по никакъв начин. Моя мечта беше да отида на Антарктида и да се занимавам с научен проект, с наука на това място. Сега вече е почти като обсесия.

Д-р Иван БогдановПросто, това място дава такива невероятни възможности за изследване , за проучване, за това да видим какви са лимитите, границите на възможното при кожата и как тя реагира на сериозни проблеми, свързани с околната среда. Това е едно от малкото места, на които тези неща могат да бъдат толкова добре проучени”, обясни д-р Иван Богданов.

Д-р Стефан Велев е ръководител направление наука и образование към Национален център за полярни изследвания към СУ „Св. Климент Охридски“. Участник е в пет Български антарктически експедиции.

Д-р Иван Богданов е гл. асистент по дерматология и венерология към Медицинския факултет на Софийски университет “Св. Климент Охридски” и един от водещите специалисти в областта на дерматологията.

Доц. Кендеров от Биологическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ пък има зад гърба си три експедиции в Антарктида, където извършва системни хидробиологични изследвания на морските води, събира разнообразни морски организми. Открива два нови за науката вида ракообразни. С най- интересните „морски съкровища“ създава първата експозиция, посветена на живота в Южния океан, която може да се види в Националния природонаучен музей, БАН.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - ул. Граф Игнатиев. Архикултурни разкази

С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..

публикувано на 09.11.24 в 15:00
С Десислава Димитрова (вдясно) и Ширин Ходжева

Графити с прежда

"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..

публикувано на 09.11.24 в 11:43

Да окуражим хората да творят на правилните места

На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..

публикувано на 09.11.24 в 10:54

Бъдещето е в основата на всичко, което правим

Силата на промяната: 19 благотворителен бал на фондация „Сийдър“ обединява дарители за по-добро бъдеще на най-уязвимите. Александрина Димитрова, изп. директор на фондацията с подробностите и каузите: :"През годините съдействаме по замяната на държавните институции с центровете от семеен тип. Голяма част от децата са с физически и ментални..

публикувано на 09.11.24 в 10:17

Всеки може да намери своя чай

Фестивал на чая FesTEAval събира на едно място любителите на ароматната гореща напитка и обединява култура, образование и изкуство.  В рамките на фестивала ще бъдат представени разнообразни чаени предложения от цял свят, комбинирайки както традиционни, така и модерни вкусове.  Чаят ще бъде съчетан с културни демонстрации и лекции, за здравословния..

публикувано на 09.11.24 в 09:55
Снимки: ratio.bg

Четирима учени гостуват на Есенния Ratio форум в София Тех Парк

Пътешествие в света на научните загадки и бъдещите технологии, което ще промени начина, по който виждате света около вас, обещават на любопитни зрители и участници организаторите от Ratio на форум в София Тех Парк, която ще се проведе на 9 ноември, събота, след 10:00 часа. Предвидени са завладяващи теми, представени от международни..

публикувано на 08.11.24 в 19:14

"Форум", 08.11.24: Да бъдеш Джон Малкович или да не бъдеш...

Стигнахме ли дъното? - това попитаха седмичните коментатори на "Форум" след случилото се снощи пред Народния театър "Иван Вазов" по повод постановката на Джон Малкович по пиеса на Бърнард Шоу. Протестът, прераснал във физически сблъсък, сякаш е активно мероприятие от гледна точка на политическия интерес, подхвърлиха Тодор Терзиев и Манол..

публикувано на 08.11.24 в 18:05