Последната добрина, с която 18-годишният Кирил Балдев се захваща, е да бъде доброволец в болница “Пирогов” още в първите дни на борбата срещу Covid-19. Точно в този момент страховете на всички ни бяха най-силни, а неяснотата най-голяма. Без да се замисля, Кирил облича предпазния костюм и започва да дезинфекцира. Всяка сутрин става в 6.30 и до 16 часа пръска с препарати. Болницата се превръща в негов втори дом. Всеки ден е там – като доброволец и като санитар в клиниката по гнойно – септична хирургия.
Прекрачва всеки ден прага на болницата с позитивизъм и удовлетворение, че е полезен. Страхът остава на заден план, но все пак съществува. Мислил е често за болестта, но никога да се откаже:
"Аз чувствах, че щом съм поел такъв ангажимент, трябва да го продължа. За мен това не беше работа, а нещо добро, което върша. Ако беше работа и не ми харесваше, щях да напусна. Но трябваше да видя това и да го преживея. За цял живот ти остава споменът, че си помогнал с нещо на медиците."
Всички проблеми се преодоляват, когато сме обединени. Това е урокът, който 18-годишното момче научава, попадайки в среда, в която никой от нас не иска да бъде. Но отива там, без да се колебае. За да покаже на младите хора като него, че днешният ден е в техните ръце. И че ако искат да живеят добър живот, не трябва да бъдат просто пасивни наблюдатели.
Кирил Балдев иска да бъде запомнен като “момчето, което помага”. Без претенции, без самозабрава. Просто защото вярва, че това е правилният начин на живот. Живот, който живее с гордо вдигната глава и вяра, че някой ден съдбата ще му се отблагодари.
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", предизвиквани от Константин Лавсов, обсъждаха горещи новини и по-дълготрайни проблеми: Инаугурацията на Тръмп Прекалено ли беше вниманието на българските медии и дали не е резултат на политическа поръчка? Какво (не) каза новият американски президент в речта си след клетвата? Мощните, богати..
Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание . Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас – хората. Изследването,..
Денят на родилната помощ, още познат и като Бабинден, за поредна година бе отбелязан тържествено в първата у нас Акушеро-гинекологична болница – "Майчин дом". В аулата на лечебното заведение присъстваха лекари, акушерки, анестезиолози и обучаващи се студенти. Отслужена бе и света литургия. Изпълнен бе и ритуалът по измиването на ръце със..
Мая Райкова е продуцент "Поп и джаз" в Българското национално радио (БНР). В предаването “Радиокафе“ тя разказа за предстоящ концерт в Джаз академията на Биг бенда на БНР, в която редом с опитните музиканти от Биг бенда, застават млади музиканти, които са не по-малко опитни, защото имат сериозен стаж в различни формации, но за някои от тях,..
Предизвикателствата пред Европа стават повече с идването на 47-ия президент на САЩ – и по отношение на зелените политики, и по отношение на сигурността и отбраната, относно търговската политика и други. Голямата част от търговията на Стария континент е вътрешнообщностна – в рамките на ЕС, но немалка част от стоките – особено от силните..
Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения“ на 5 февруари от 19.00 часа. Проектът е на композитора Костадин Генчев, който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Диригент ще бъде Любомир Денев-син, а публиката ще чуе нестандартни инструментални съчетания – гъдулка и виола, кавал и..
Българските железници са в по-лошо състояние отколкото преди 30 години . Няма развитие през годините. Средствата са недостатъчни за поддръжка, да не говорим за нови линии. Европейското финансиране е за определени линии и за европейските коридори. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Бунев , председател на Синдиката на..