Разбира се, това съвсем не означава, че трябва да оставим изцяло да завладеят речта ни. Твърди се,че най-големите пуристи в Европа са чехите и французите, както и че френският език е единствен на Стария континент, който има свой национален вариант на думата "компютър".
В това отношение българите сме доста по-либерални. Използваме чуждиците, защото те ни дават усещането, че сме в крак с времето и актуалните тенденции.
С мисията да ни припомнят колко е красив българският език, когато го щадим от ненужни чужди думи и използваме тези, които съществуват, преди няколко години млади хора от агенция за корпоративни комуникации създадоха фейсбук групата "Как беше на български?"
Един от нейните автори - Силвия Митова обясни пред Радио София, че идеята в началото е била да бъдат мотивирани хората да мислят повече на български език и да търсят аналози на чуждиците, които нахлуват "много нахално" в речта:
"Виждаме, че националното чувство и желанието за съхраняване на българския език е доста силно и това ни мотивира да продължаваме в годините. Почти всяка година допълваме и развиваме идеите си, за да е интересно. Нашата идея е не да "чистим" езика много назидателно, а напротив - в игрови формат да даваме добри идеи и да мотивираме хората да използват богатството на българския език."
Силвия Митова разказа и за сътрудничеството с екипа на сайта чуждица.бг, където хората могат да качват думи, да разглеждат думите на деня, да търсят синоними.
Повече за инициативата "Как беше на български?" можете да чуете в интервюто на Гергана Пайкова със Силвия Митова.
Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..
Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..