Промяна в наредбата, свързана с полагането на изпитите за външно оценяване, предложи министър Красимир Вълчев. Матурите да се провеждат с т. нар. интегрирани тестове, при които въпросите по БЕЛ да бъдат съчетани с обществени науки, а по математика с природни науки, каза министър Вълчев.
Промените по отношение на учебния план, които от министерството смятат да предложат за обществено обсъждане, са свързани с недостига на време за усвояване на научения материал при някои дисциплини.
На базата на направени анализи и анкети сред учители, има предложение седмичните часове по математика в 5 и 6 клас да бъдат увеличени с половин час, т.е. да бъде добавен един час в единия срок. Часовете по география в прогимназията също ще бъдат повече.
Нов предмет в 5, 6 и 7 клас - “дигитални умения и креативност” ще бъде логичното продължение на придобитите умения по компютърно моделиране в начален курс. Предвижда се и промяна на името на предмета “Околен свят”, който отново ще се казва “Родинознание”, за да се акцентира върху възпитанието в патриотично самосъзнание, стана ясно още на пресконференцията.
В България учебната година е сравнително кратка, заради по-дългата лятна ваканция, както и заради грипните и дървени ваканции. Това може да бъде компенсирано с въвеждането на електронното обучение при извънредни ситуации.
След две години се предвижда да бъде променен и минималният праг за успешно полагане на изпит.
За обществено обсъждане е публикуван и новият проект на Стратегия за развитие на висшето образование, тъй като срокът на действащата стратегия е до края на 2020 година.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..