Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Отвъд различията" - да отворим очите си за красотата и многообразието

Изкуството е универсален език, който не познава граници. Вдъхновено от различни култури, то ни доближава един до друг, за да отворим очите си за красотата и многообразието на този свят. Това послание отправя онлайн изложбата „Отвъд различията“. Тя е по инициатива на Агенцията на ООН за бежанците и включва 12 общи творби на артисти от България, Сирия, Ирак, Иран и Афганистан. 

В изложбата са се включили хора с различни интереси и умения в сферата на изкуството, но и с много различни съдби. Шест от творците са бежанци, намерили своя нов дом в България. Участниците в проекта са визуални артисти, художници, музиканти, певци, които са създали разнообразни творби, заредени с чувства, идеи, емоции и послания. 

Една от интересните творчески продукции е аудио-визуална творба на Ивелина Иванова, български визуален артист, и Амджад Джад, музикант от Сирия, кръстена “Угарит” на едноименния град-държава от Древна Сирия. Тя ни пренася в Ориента чрез традиционна арабска музика, изпълнена от Амджад и дигитална анимация, създадена от Ивелина. Както споделя Амджад “Тази музика представя душата на една древна цивилизация.”

Тези и още творби, вдъхновени от различни култури, може да видите в сайта на изложбата.

"Прекият контакт е най-устойчивият и естествен начин да преодолеем страховете и предразсъдъците си. Изкуството е носител на общочовешки послания - универсален език, който не познава граници. Затова обединихме тези две направления в творческия процес. Хората се опознаваха чрез изкуство и имаха възможност да представят част от своята култура. Това взаимодействие ще ни помогне да отворим очите си за красотата и многообразието на този свят," казва в интервю за Радио София Борислав Грозданов - експерт "Връзки с обществеността" към Агенцията на ООН за бежанците в България.  

Подробности за социалното сближаване през изкуството в тази изложба можете да чуете в интервюто на Добринка Добрева с Борислав Грозданов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Иво Инджов

"Форум", 27.11.25: Протестът беше масов, емоционален, успешен

В деня на представянето на книгата "Литературната журналистика в България" , във "Форум" като коментатор гостува един от авторите в изданието – политологът доц. Иво Инджов . Водещият Лъчезар Христов предложи темите, а доц. Инджов прие и разсъждава по: Блокада на парламента и кратки сблъсъци с полицията. Хиляди протестираха срещу Бюджет..

публикувано на 27.11.25 в 18:25

От "Софийска вода" очакват 95% изпълнение на инвестиционната си програма за 2025 г.

Актуалната ситуация във ВиК сектора; приоритетите за следващия бизнес план на "Софийска вода", планираните инвестиции с акцент върху развитието на проекта за мини ВЕЦ-ове в столицата и как въвеждането на еврото в България ще се отрази на клиентите – тези теми бяха дискутирани в годишната среща разговор с мениджмънта на компанията...

публикувано на 27.11.25 в 16:47

Обществото се тревожи от насилието над/сред деца, но не подкрепя достатъчно

"Нашите деца, нашата отговорност: (не)поправимото в очакване на работещи решения." Под този наслов фондация "Лъчезар Цоцорков" представи данни от национално представително проучване за нагласите на българите към насилието над и сред децата . Целта на инициативата е провеждане на дългосрочна информационна кампания, посветена на преодоляването..

публикувано на 27.11.25 в 15:35
Проф. Любомир Стойков с наградата

Академията за мода в трескава подготовка за годишните награди "Златна игла"

На 1 декември Академията за мода ще връчи годишните си награди "Златна игла", с които отличава най-добрите български дизайнери и модни творци, както и най-добрите постижения на световни имена в лайфстайла и модния бизнес. “Естествено, че вълненията (за гала вечерта) продължават. Те няма да спрат и след като мине кулминацията по награждаването, тъй..

публикувано на 27.11.25 в 14:54

СОС пак отхвърли предложението на Терзиев за нова структура на Столичната община

За втори път Столичният общински съвет (СОС) отхвърли предложената от кмета Васил Терзиев нова структура на общинската администрация. Макар да бяха направени изменения в първоначално изготвения вариант, сегашният отново не получи нужното одобрение както в комисии, така и на днешното заседание на общинските съветници. Кметът Терзиев..

публикувано на 27.11.25 в 14:41

Изложба представя кинорекламата у нас в периода 1920–1940 г.

Над 700 рекламни карета и страници от вестници и списания, както и киноплакати, са представени в изложбата "Кинореклама в България 1920–1940", която беше открита на 26 ноември в Дома на киното в София. Разнообразните подходи, чрез които разпространителите, собствениците на кина и продуцентите от периода популяризират филмите си и привличат публика в..

публикувано на 27.11.25 в 13:23

Световни дни срещу насилието, основано на пола, с фокус върху дигиталното насилие

Фондация "П.У.Л.С." се включва с активности по време на 16-те Световни дни срещу насилието, основано на пола, които се провеждат между 25 ноември и 10 декември, както и към глобалната кампания на ООН за спиране на дигиталното насилие над всички жени и момичета. Тазгодишната кампания е насочена към дигиталното насилие. “Това е форма, която в..

публикувано на 27.11.25 в 13:15