С над 500 деца в цяла България на възраст между 7 и 15 години са се срещнали от фондация “Асоциация Анимус” по време на кампанията “Да бъдеш баща”. Освен, че са търсили детски отговори в думи, рисунки и фигурки от пластилин за това кой и какъв е моят татко, по време на кампанията са били проведени и дискусии, а обичани актьори и български бащи са чели откъси от книгата “Мили татко”.
Първите, които припознаха темата и се свързаха с нея, бяха Никола Мутафов, Иван Бърнев, Мартин Гяуров, Момчил Степанов. Те избраха своите любими откъси от книжката, прочетоха ги на глас, споделиха свои мисли за бащинството, а Стефан Командарев засне и разговор между него и 10-годишния му син Петър, проведен по време на социалната изолация.
Най-важната част от характеристиката да бъдеш баща – това е да обичаш някой друг повече от себе си, да разпознаваш в малкия човек (син или дъщеря) различната индивидуалност със свои особености и нужди, амбиции, отбеляза пред Радио София Мария Чумарова от фондацията.
„Да можеш да преживяваш и успехите им, и провалите им...
В съвременното общество е трудно децата да осмислят ролята на бащата. А самият баща също трудно намира своето място в живота на малкия човек.
Един баща не може да бъде активен, ако майката не му направи място и ако той самият не поиска да бъде активен.“
По думите на Мария Чумарова именно ролята на родител придава стил и смисъл в живота, помага за преодоляване на промените и изграждане на бъдещето.
По време на срещите с децата от фондацията са разбрали, че те „страшно много искат да общуват с бащата“, че той има безброй много лица. Той може да е грижовен, да е ядосан, да е отсъстващ, да е споделен, непознат... Но винаги има такава фигура в съзнанието на детето.
Книгата представя гледната точка на детето към бащата.
“Мили татко” ще бъде представена и по време на ПроЛетния базар на книгата, който се провежда до 28 юни пред НДК.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..