Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да направиш дар за дарбата на друг

Снимка: azbuki.bg

Да превърне дарбата си в дар за децата. Такава цел си поставя Радка Чамова, която рисува, непрофесионално, за удоволствие. Повечето си картини е давала като подарък.

До деня, в който чува историята на пловдивското музикално училище „Любен Каравелов“, в което някои от децата нямат музикални инструменти, с които да развиват талантите си. Тогава Радка Чамова решава, че чрез дарбата си, ще успее да събере пари и да направи дар за децата.

Идеята за каузата възниква преди време, докато слуша вдъхновяващите истории за това как децата се учат да свирят на автентични български музикални инструменти от съвсем малки там - гъдулка, тамбура, гайда, знаят всички български обичаи и танцуват народни танци.

Отдадените преподаватели възпитават отговорни млади българчета, които имат самосъзнание за работа в група - всяко от тях знае, че ако не се подготви добре, ще провали представянето на всички. Неспирната активност на училищната управа дава възможност на тези даровити деца да се изявяват на фестивали и да трупат важен за тяхното развитие опит. 

Семейството не на всяко дете обаче има средствата да закупи добър музикален инструмент и да финансира участието във фестивали, например. Разходите са неизменна част от развитието на един талант, но уви, понякога са непосилни.

Някои от децата остават вкъщи, вместо да са на участия с връстниците си и практикуват много по-малко уменията си. Затова Радка иска да създаде радост на поне две или три от най-нуждаещите се. Защото при формирането на увереността и вярата в пътя, по който вървят, етапът с нужда от най-много подкрепа е именно началото.

Прави търг, на който продава изкуството, за да осигури щастие на децата, които нямат собствени музикални инструменти. Прави го, защото вярва в тях. Води се от мисълта, че светът на децата ще бъде такъв, какъвто ние сега го изградим. Така че, ако искаме те да имат светло бъдеще, създаването му зависи от нашите действия днес и сега.

Чуйте цялата история в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Столично предприятие за третиране на отпадъци, видяно от дрон

Столичното предприятие за отпадъци пести ток с нова фотоволтаична система

Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) завърши монтажа на нова мрежово свързана фотоволтаична система за собствено потребление. Системата, състояща се от 3356 фотоволтаични модула с капацитет 1862 kWp/час, е част от стратегическите усилия на Столична община за намаляване на разходите и въглеродния отпечатък. Очаква се новата..

публикувано на 23.01.25 в 09:24

НИМ с изложба на откритите през 2024 г. археологически находки

Голяма изложба "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" отваря врати днес в 16.00 часа в залата за временни експозиции (етаж 3) на Националния исторически музей. През 2024 г. Националният исторически музей проведе археологически проучвания и теренни изследвания на 22 обекта. В резултат на тях са открити над 1400 движими културни..

публикувано на 23.01.25 в 08:56

Правителственият самолет ще прибере двамата български моряци, които бяха държани в плен в Йемен

През днешния ден правителственият самолет ще прибере двамата български моряци, членове на екипажа на кораба „Галакси Лийдър“, които бяха задържани в плен в Йемен. Очаква се капитан Любомир Чанев и старши-помощник капитан Данаил Веселинов да кацнат на родна земя днес следобед.  По разпореждане на министър-председателя Росен Желязков правителственият..

публикувано на 23.01.25 в 08:49

МОН работи за развитие на образователните технологии и технологичния трансфер

Министерството на иновациите и растежа и Министерството на образованието и науката работят активно за развитие на образователните технологии и технологичния трансфер. Това заяви зам.-министърът на иновациите и растежа Красимир Якимов на най-голямото изложение за иновации в образованието BETT 2025 в Лондон. Той откри българския щанд, организиран от..

публикувано на 23.01.25 в 08:28

Облачността ще се разкъсва и намалява до сънчево време

В сутрешните часове в низините, котловините и протежението на р. Дунав ще има мъгла и намалена видимост с ниска облачност. Около обяд видимостта ще се подобри, облачността ще се разкъсва и намалява. Минималните температури ще са между минус 4° и 1°, за София – около минус 3°, максималните - между 7° и 12°, за София - около 7°, съобщават от Националния..

публикувано на 23.01.25 в 07:15

"Форум", 22.01.25: Президентът Румен Радев и политиката, която води вече 9 години

Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъждаха някои злободневни теми и припомниха близкото минало: коментар за президента Румен Радев и политиката, която води вече 9 години; до каква степен сме се развили като гражданско общество; за корупцията и за предприемачеството в България; войната в..

публикувано на 22.01.25 в 18:35
Борис Бонев

Димитър Петров е феодализирал „Управление и анализ на трафика“ в Общината

Искане за оставка на директора на дирекция „Управление и анализ на трафика“ в Столичната община поискаха от групата на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София) в Столичния общински съвет. Димитър Петров, който заема длъжността 12 г., трябва да бъде отстранен, заради сключени неизгодни договори за пътни маркировки, светофари и..

публикувано на 22.01.25 в 17:27