"За мен това е най-хубавата улица в цяла София" - така Олег Ковачев определя ул. "Цар Иван Асен ІІ", за която той и група съмишленици искат да направят филм.
Той е потомствен човек на киното, режисьор, известен и като момченцето от "Рицар без броня" с Апостол Карамитев.
За самия него "всичко тръгва от 1959-а - оттогава живея в таз' махала, толкова футбол съм изиграл тук. По цялата улица имаше само един автомобил и когато той ни пречеше, викахме бай Фико да го мръдне малко".
И продължава разказа с магазинчета, сладкарници и пекарни - легендарни със своите продавачи, като "Митко от Плод-зеленчука", който години наред омайваше всички с едни и същи трикове" или Страхил, колбасарят, който в свободното си време съставял кръстословици.
"А какви личности са живяли в таз' махала! Като започнеш от Дора Габе и Гюрга Пинджурова, Драган Тенев и Илия Бешков, Йордан Йовков и Цанко Лавренов - и нищо чудно, защото тук някога са се давали места за вили."
Ако филмът стане толкова интересен, колкото сладкодумно разказва Олег Ковачев, си струва да го очакваме с нетърпение.
А ще се прави "с кеф, малко пари и повече ентусиазъм".
Средства за неговото създаване се събират в момента в platformata.bg, но ще си го правят кварталците, защото "все пак снимането и монтирането струват пари, а и никой извън махалата не е длъжен да ни правил филма".
И премиерата, разбира се, ще бъде в кино "Влайкова" - една от малкото сгради, които са си останали същите по улица "Цар Иван Асен ІІ" (заедно със сладкарница "Пчела" и прочутата в цяла София пекарна) - улицата, която започва на Орлов мост от Царевец и Асеновец, има "тясна част, която свършва на "Ракитин", оттам-нататък е широката част, с по-малко магазини, която е до бул. "Ситняково", а особено красиви са воеводите (улиците с имена на воеводи, сиреч) - разкошни и зиме, и лете, да ти е кеф да се разхождаш по тях".
Досега с дарения са събрани малко над 20% от целевата сума от 10 000 лева. Акцията в платформата е до 27 юли т.г.
Идеята е филмът да е с продължителност 55 минути, да разказва за миналото, за хората, които са живели, за легендите и за истините.
Вече са събрали много снимки (още отпреди бомбардировките) и истории. И хората продължават да се обаждат и пишат. Защото тук общността се е запазила, макар че много от героите са нови. Други продължават традициите - като Орлин Павлов, който си живее тук, където си живели и майка му Тиха Генова, и баща му, на когото е кръстен (и двамата - именити оперни певци).
Премиерата на филма се очаква догодина.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..