Студентите се надяват да организират премиера на печатното издание на „Българската книга по света“, когато отмине епидемичната обстановка. Електронното издание вече очаква своите читатели на сайта на Софийския университет в секцията „Учебни медии“ на Факултета по журналистика и масова комуникация, обясни пред Радио София Румяна Панджарова - един от младите издатели.
Това е петата книга, която Факултетът по журналистика и масова комуникация на Софийския университет издава като творчески проект към дисциплината „Учебно издателство – майсторски клас“. Студентите са автори на всички текстове, като са извършили изцяло редактирането, корекциите и са изработили дизайна и предпечатната подготовка.
Издателства и фондации, библиотеки и културни институции, онлайн книжарници и литературни музеи – много са отправните точки към срещите с хората, призвани да популяризират българската литература в чужбина. Който разгърне сборника, ще разбере на кои езици е преведена „История славянобългарска“ и кои са нашите класици, номинирани за Нобелова награда за литература. Ще научи къде по света четат Ботев, Вапцаров, Багряна, Радичков и как приемат международния си успех Георги Господинов, Алек Попов, Здравка Евтимова и Мирела Иванова.
Герои на книгата са и преводачи от различни националности, поели нелеката мисия да прокарват път на българската книга. Студентите срещат читателя с българистите Джузепе дел’ Агата и Мари Врина-Николов, прочути с огромния си принос за разпространението на нашата литература в Италия и Франция. Запознават го с Анджела Родел, превела на английски език десетки литературни творби от всички жанрове, и го отвеждат го в дома на Кристофър и Анна Бъкстон – неуморните посланици на българската култура във Великобритания. Представени са и някои от най-изявените преводачи от български на руски, испански, датски, украински и китайски език.
В коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" продължава темата за изборите. Възможно ли е да бъдат касирани изборите – ЦИК изпраща в прокуратурата записите от броенето в седем избирателни секции . Да си русофил и патриот не е печеливша теза - заща това е така? За разделението в ДПС - няма добро ДПС нито това на Делян Пеевски, нито..
Първата карта с адаптиран маршрут за хора в инвалидни колички вече е факт. Тя ще бъде представена по време на събитието „София и за мен“ на 7 ноември. Повече по темата разказа Гергана Дойчинова от Фондация "Ела и ти“, които са организатори на инициативата. Идеята е, чрез тази карта и хората в инвалидни колички да могат самостоятелно..
600 ученици в 11-и и 12-и клас в София, Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Велико Търново и Варна ще преминат през обучение по пътна безопасност. Целта на инициативата "Аз ще бъда отговорен шофьор" е да формира отговорно отношение на младежите, като участници в движението и като бъдещи водачи на моторни превозни средства. "Аз ще бъда отговорен..
В ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ днес бе подписано споразумение за сътрудничество между университета и Българското национално радио. Обществените институции не могат да работят в изолация и трябва да си помагат по пътя напред, защото всички работим в полза на обществото. Това подчерта по време на подписването на..
София да заеме мястото си на лидер в разговора за подобряване на качеството на въздуха и в него да се включат представители на научно-изследователската общност, но и обикновените граждани, които могат да допринесат за общинските политики. За това се обяви столичният кмет Васил Терзиев по време на откриването на научната конференция “ Предизвикателства..
Първата успешна операция за тази година бе извършена от екипите на проф. Маринчо Георгиев и проф. Красимир Янев от Клиниката по урология на Александровска болница . Благодарение на успешната трансплантация 31-годишна жена от Плевенска област получи втори шанс за живот . Неи н донор стана 54-годишният ѝ баща , като и двамата са в отлично..
Марката „Български държавен стандарт“ (БДС) гарантира единствено и само производството на кисело мляко или бяло саламурено сирене на територията на България. Суровината обаче, дали под формата на фуража, с който се хранят животните или млякото, от което се произвежда готовия продукт, доста често е внос от чужбина. Това коментира Симеон..