На територията на „София Тех Парк“ започна строителството на сградата, в която ще се намира българският суперкомпютър. Той е част от Европейската мрежа EuroHPC и ще бъде един от най-ефективните в Източна Европа петаскейл суперкомпютри, съобщиха от Столичната община.
"Инвестициите в технологии, иновации и образование са пътят, по който София върви. Всичко това се случват благодарение на огромната подкрепа, която София получава от Европейската комисия и от правителството" – каза столичният кмет Йорданка Фандъкова по време на церемонията на първата копка. "Средствата са защитени, започва изграждането, но за да се утвърди градът ни като европейската иновативна столица в региона, е необходимо суперкомпютър, който позволява обработката на огромен обем от информация и знания да се използва ефективно. София и България ще продължат да инвестират в наука, образование и иновации, защото това е важно за модерната икономика, която създава качествени работни места за образовани и талантливи хора."
Сградата ще бъде снабдена с всички необходими съвременни инсталации и иновативни технически решения.
За 24-часовата работа на суперкомпютъра ще се ползват два мегавата електроенергия, която е осигурена от два независими електрически източника. По време на работа изчислителният блок ще произвежда голямо количество топлинна енергия, а за охлаждането му ще бъде осигурена ефективна модерна охладителна система с мощност един мегават. Генерираната от суперкомпютъра топлинна енергия ще бъде „рециклирана“ и ще се ползва за отопление на съседните сгради, което е част от политиката на "София Тех Парк" по отношение на използването на зелените енергии.
За сигурността на компютърното оборудване е предвидена високотехнологична охранителна система с лицево разпознаване, а за предотвратяване на пожари е заложено иновативно газово пожарогасене, което е ефективно, но щадящо живота и здравето на хората, както и изправността на скъпоструващото компютърно оборудване.
Мощността на суперкомпютъра ще е уникална за България и региона. Включена в мрежата на EuroHPC, това ще позволи страната ни да разполага с около 50 Gbit изчислителна мощност в секунда, което на практика ще позволи обработването в реално време на огромен обем от данни, както и бързо достигане до резултати от обработката им. Към момента е в ход процедура за избор на изпълнител на доставката, монтажа, въвеждането в експлоатация и тестването на суперкомпютъра, която се извършва от страна на Европейската комисия, съвместно с българската страна, и се очаква да приключи до края на месец август.
Проектът за българския компютър се реализира от консорциум, в който "София Тех Парк" е водещ партньор. Суперкомпютърът ще е един от 5-те petascale суперкомпютъра, имащи за цел да надградят изчислителната мощ на Европа.
Кандидатурата на българския консорциум беше одобрена по процедура на EuroHPC Joint Undertaking, в която бяха избрани 8 локации, на чиято територия да бъдат изградени суперкомпютри: 3 pre-exascale и 5 petasacale суперкомпютри. След изграждането му България ще се утвърди като дигитален хъб в региона.
Основната цел на суперкомпютъра е да подкрепи редица научноизследователски и иновационни дейности, да стимулира промишлеността, базирана на използването на технологии и изчислителни ресурси. Мощността на машината може да бъде използвана в много приложни области на голям брой публични и частни потребители, включително малки и средни предприятия на българско, регионално и европейско ниво.
Плановете са суперкомпютърът да заработи до края на февруари 2021 г.
На церемонията присъстваха еврокомисарят Мария Габриел, министър-председателят на Република България Бойко Борисов, президентът на Република България (2012 – 2017 година) Росен Плевнелиев, министри и журналисти.
На 11 юни в Националната библиотека "Св.св. Кирил и Методий" в София ще се състои голямата премиера на сборника "Око на времето" на 14 журналисти - поети и писатели. Поводът за издаването е 90-годишнината от рождението на поета и журналист Владимир Башев. Това е и четвъртият подобен проект на едноименния литературен кабинет. Сборникът е издаден..
Правителството се събира на редовното си заседание днес. Ще бъдат отпуснати средства към общините за компенсациите за деца без място в ясли или яслена група за март и април. Правителството одобри над 2,2 млн. лева компенсации за неприети в детски градини деца С друго решение ще се определи броят на приеманите за обучение студенти и..
Столичният общински съвет ще гласува подписване на Меморандум за сътрудничество между Столичната община и “Софийска вода“ АД за изграждане на малки водноелектрически централи по водопреносната мрежа на София на заседанието си в четвъртък. В началото на годината бе създадена работна група от общински съветници и експерти, която да проучи възможността..
Предлагат работна група в СО да преобразува местните данъци и такси от лева в евро Председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров предлага създаването на работна група, която да анализира и подготви за изменение нормативните актове на Столичната община заради положителния конвергентен доклад на Европейската комисия и въвеждането на..
Полицията в София разследва случай с починало бебе. Снощи жена, която родила в домашни условия, занесла детето в болница "Шейново", но то е било починало. Предстои да бъдат изяснени причините и времето на смъртта на новороденото.
Утре, 10 юни, работници и служители от Агенция "Пътна инфраструктура" ще излязат на протест под наслов "Достоен труд - достойно заплащане". Те настояват за ръст на възнагражденията с минимум 10 на сто, като за това са необходими 2 милиона лева от държавния бюджет. Протестът се организира от Синдикат "Пътно дело" към КНСБ и Федерация..
Шоуто Red Bull Showrun Sofia оправда очакванията и зарадва почитателите на високите скорости по улиците на София. Главни действащи лица бяха 18-годишният ни пилот във Формула 3 Никола Цолов, който е част от Red Bull Junior Academy и се представя много силно от началото на новия сезон, и легендата от Формула 1 с над 60 подиума в кариерата – Дейвид..