Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От днес до 1 август

Шест екипа артисти творят на дигиталната дъска на фестивала 180°

Снимка: 180-degrees.org

Седмото издание на фестивала за експериментално изкуство 180° тази година ще бъде не само седмица, а почти месец и в много по-дигитален вид.

Единственият по рода си в региона фестивал-лаборатория, който поставя в центъра си процеса на творческо взаимодействие и импровизация, ще се проведе между 3 юли и 1 август.

Темата на 180° през 2020-а е Хорос (от старогръцкото χῶρος). Участниците във фестивала за експериментално изкуство са предизвикани да намерят своето значение и интерпретация на тази странна и малко известна дума.

„Поемаме доста голям риск, защото искаме да пресъздадем това, което се случва през годините в София, артистите да се съберат в рамките на 3-4 дни, да обменят идеи, концепции и опит, да създадат нещо, да влязат в дискусия“, отбеляза пред Радио София артистичният директор на фестивала Александър Хаджиев. „Но рисковете не са нещо ново за нас, те правят нещата по-интересни.

Този път всеки от 25-те артисти ще е в страната си и ще участва от там. Ще пише, ще качва снимки, ще рисува на дигитална дъска на страницата на фестивала.

Веднъж седмично всеки от шестте екипа ще публикува направеното и публиката ще може да отчита прогреса.

Сред участниците в седмото издание присъстват имена като германеца Пол Фрик от Brandt Brauer Frick, цигуларката Дора Димитрова, кларинетистът Хуго Кейрос, музикантите от Internationale Ensemble Modern Akademie, актрисата и режисьор Флоранс Рукщул, виолончелистката Елиф Димли. Включват се още швейцарците Жил Гриматре и Жулиен Мегро от Hyper Duo, чешкият хореограф Петр Хастик, българският му колега Станислав Генадиев, композиторът Андреас Едуардо Франк, сценографката Михаела Добрева, художници от НХА и много други артисти.

Ще се проведе и традиционният конкурс за късометражен ням филм, който провокира любители и професионални режисьори да заснемат видео без звук с дължина до 3 минути. Темата през 2020-а също е Хорос, а саундтракът към трите най-добри филма ще бъде създаден с жива импровизация от музикантите на фестивала. Видеата ще бъдат качени на сайта на 180°, където публиката може да избере своя победител. Срокът за участие е 22 юли, а най-харесваният филм, освен музикално оформление ще получи и парична награда.

С джем сешън официалният старт на фестивала-лаборатория е на 3 юли в 20.30 ч. в двора на Гьоте-институт в София. От 21 ще има и онлайн излъчване.

Закриването ще е от Берлин.

Чуйте разговора на Катя Василева с Александър Хаджиев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 08.04.25: Несистемните партии в българската политика - временна мода или устойчива тенденция

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..

публикувано на 08.04.25 в 18:35

"За Земята": Замърсяването с азотен диоксид в София е целогодишно

Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..

публикувано на 08.04.25 в 17:15

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05
Снимки: Даниел Ненчев

Парите като изкуство

Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..

публикувано на 08.04.25 в 15:54

Предлагат регулация за брокерите на недвижими имоти

Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..

публикувано на 08.04.25 в 15:07

Новият випуск 2025/2027 по Програма "Училища за пример" стартира през юли

45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..

публикувано на 08.04.25 в 14:51
Снимка: Архив на Федерацията по фелинология в България

Домашни котки също ще участват на Международната изложба в София

През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..

публикувано на 08.04.25 в 12:57