Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От днес до 1 август

Шест екипа артисти творят на дигиталната дъска на фестивала 180°

Снимка: 180-degrees.org

Седмото издание на фестивала за експериментално изкуство 180° тази година ще бъде не само седмица, а почти месец и в много по-дигитален вид.

Единственият по рода си в региона фестивал-лаборатория, който поставя в центъра си процеса на творческо взаимодействие и импровизация, ще се проведе между 3 юли и 1 август.

Темата на 180° през 2020-а е Хорос (от старогръцкото χῶρος). Участниците във фестивала за експериментално изкуство са предизвикани да намерят своето значение и интерпретация на тази странна и малко известна дума.

„Поемаме доста голям риск, защото искаме да пресъздадем това, което се случва през годините в София, артистите да се съберат в рамките на 3-4 дни, да обменят идеи, концепции и опит, да създадат нещо, да влязат в дискусия“, отбеляза пред Радио София артистичният директор на фестивала Александър Хаджиев. „Но рисковете не са нещо ново за нас, те правят нещата по-интересни.

Този път всеки от 25-те артисти ще е в страната си и ще участва от там. Ще пише, ще качва снимки, ще рисува на дигитална дъска на страницата на фестивала.

Веднъж седмично всеки от шестте екипа ще публикува направеното и публиката ще може да отчита прогреса.

Сред участниците в седмото издание присъстват имена като германеца Пол Фрик от Brandt Brauer Frick, цигуларката Дора Димитрова, кларинетистът Хуго Кейрос, музикантите от Internationale Ensemble Modern Akademie, актрисата и режисьор Флоранс Рукщул, виолончелистката Елиф Димли. Включват се още швейцарците Жил Гриматре и Жулиен Мегро от Hyper Duo, чешкият хореограф Петр Хастик, българският му колега Станислав Генадиев, композиторът Андреас Едуардо Франк, сценографката Михаела Добрева, художници от НХА и много други артисти.

Ще се проведе и традиционният конкурс за късометражен ням филм, който провокира любители и професионални режисьори да заснемат видео без звук с дължина до 3 минути. Темата през 2020-а също е Хорос, а саундтракът към трите най-добри филма ще бъде създаден с жива импровизация от музикантите на фестивала. Видеата ще бъдат качени на сайта на 180°, където публиката може да избере своя победител. Срокът за участие е 22 юли, а най-харесваният филм, освен музикално оформление ще получи и парична награда.

С джем сешън официалният старт на фестивала-лаборатория е на 3 юли в 20.30 ч. в двора на Гьоте-институт в София. От 21 ще има и онлайн излъчване.

Закриването ще е от Берлин.

Чуйте разговора на Катя Василева с Александър Хаджиев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00