Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С учебните постулати на преподаватели като проф. Соня Тончева

Българските медицински сестри се подготвят в много добра школа

Проф. Соня Тончева
Снимка: Архив, Радио Шумен

Проф. Соня Тончева емблема в българското сестринство. Тя е отдадена на професията на академично ниво.
"Това е кауза за мен, защото съм се насочила към историята на сестринството, която е голям урок за младото поколение. Имам виждания, които са насочени към управлението на здравните грижи и ролята на сестрата в извънболничната помощ" - признава проф. Тончева, която е директор на шуменския филиал на Медицинския университет във Варна. Нейното убеждение е, че висшето образование е урок за живота. Много грижи полагаме за нашите студенти те да израснат като професионалисти, но и да приемат предизвикателствата на живота. Има система за качество, която е достъпна за работодателите.

Смята, че в съсловието на специалистите по здравни грижи трябва да има лидери, които да правят политики, да определят приоритетите в развитието, така че  българските сестри да имат самочувствието,че са част от съвременното сестринство. Стратегическата цел за задържани на сестрите и акушерките в нашата страна включва комплексен подход - работодателите трябва да остойностяват труда, държавата трябва да мисли за достойно заплащане на специалистите и политики за издигане на имиджа на съсловието.
"Смятам, че обществото е в дълг към хората, избрали да се посветят на грижата за здравето ". Примери за това са обидното поведение и посегателствата над здравни специалисти.
Проф. Тончева се дипломира като детска медицинска сестра, но нейната експертиза не е в клиничната практика, а в обучението.
"В многото проблеми, които се случваха в развитието на образованието, специалността детска медицинска сестра отпадна, защото идеята е да се получава базова подготовка, която да дава възможност за тясна специализация. Така се създадоха известни пропуски, защото не всички сестри, които отиват в детското здравеопазване са достатъчно подготвени. Разчита се на това, че ще придобият опит и знание в практиката. Необходимо е надграждащо обучение, защото детето не е умален вариант на възрастен човек. Има много физически и психически промени, за които трябва адекватна грижа."
Проф. Соня Тончева е сред привържениците на идеята за автономни сестрински практики като държавна политика. Тази потребност я има в момента, но е реализирана като черен пазар, твърди проф. Тончева. Един пациент, който се изписва от болницата след седмия ден, но е с нарушена автономия, има нужда от медицинско обслужване в дома. Създаването на сестрински практики, създава комфорта на пациентите. Това може да се случи с ясни критерии, по които да бъде поканена медицинска сестра да се грижи при домашни условия за пациента.
 "Доволна съм, че промените в Закона за здравето ще утвърдят такава възможност, защото един пациент има нужда не само от лекарска намеса, но и от интегрирани грижи."
Чуйте целия разговор с проф. Соня Тончева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00
Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Адресите на любовта - Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..

публикувано на 30.11.24 в 14:00
Радослава Карамихалева

Да оставим добри неща след нас

Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи?  Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Галена Ганчева и Димитър Костадинов

Доброто е заразно

Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..

публикувано на 30.11.24 в 10:58
Мартин Кадинов, Роб Седжбир и Стив Макнийл (отляво надясно)

Уроци по демокрация в Понг

Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..

публикувано на 30.11.24 в 10:23

Деца спасяват Коледа

Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..

публикувано на 30.11.24 в 09:41