Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С учебните постулати на преподаватели като проф. Соня Тончева

Българските медицински сестри се подготвят в много добра школа

Проф. Соня Тончева
Снимка: Архив, Радио Шумен

Проф. Соня Тончева емблема в българското сестринство. Тя е отдадена на професията на академично ниво.
"Това е кауза за мен, защото съм се насочила към историята на сестринството, която е голям урок за младото поколение. Имам виждания, които са насочени към управлението на здравните грижи и ролята на сестрата в извънболничната помощ" - признава проф. Тончева, която е директор на шуменския филиал на Медицинския университет във Варна. Нейното убеждение е, че висшето образование е урок за живота. Много грижи полагаме за нашите студенти те да израснат като професионалисти, но и да приемат предизвикателствата на живота. Има система за качество, която е достъпна за работодателите.

Смята, че в съсловието на специалистите по здравни грижи трябва да има лидери, които да правят политики, да определят приоритетите в развитието, така че  българските сестри да имат самочувствието,че са част от съвременното сестринство. Стратегическата цел за задържани на сестрите и акушерките в нашата страна включва комплексен подход - работодателите трябва да остойностяват труда, държавата трябва да мисли за достойно заплащане на специалистите и политики за издигане на имиджа на съсловието.
"Смятам, че обществото е в дълг към хората, избрали да се посветят на грижата за здравето ". Примери за това са обидното поведение и посегателствата над здравни специалисти.
Проф. Тончева се дипломира като детска медицинска сестра, но нейната експертиза не е в клиничната практика, а в обучението.
"В многото проблеми, които се случваха в развитието на образованието, специалността детска медицинска сестра отпадна, защото идеята е да се получава базова подготовка, която да дава възможност за тясна специализация. Така се създадоха известни пропуски, защото не всички сестри, които отиват в детското здравеопазване са достатъчно подготвени. Разчита се на това, че ще придобият опит и знание в практиката. Необходимо е надграждащо обучение, защото детето не е умален вариант на възрастен човек. Има много физически и психически промени, за които трябва адекватна грижа."
Проф. Соня Тончева е сред привържениците на идеята за автономни сестрински практики като държавна политика. Тази потребност я има в момента, но е реализирана като черен пазар, твърди проф. Тончева. Един пациент, който се изписва от болницата след седмия ден, но е с нарушена автономия, има нужда от медицинско обслужване в дома. Създаването на сестрински практики, създава комфорта на пациентите. Това може да се случи с ясни критерии, по които да бъде поканена медицинска сестра да се грижи при домашни условия за пациента.
 "Доволна съм, че промените в Закона за здравето ще утвърдят такава възможност, защото един пациент има нужда не само от лекарска намеса, но и от интегрирани грижи."
Чуйте целия разговор с проф. Соня Тончева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 04.11.24: Може ли Борисов да назначи Пеевски за министър?

Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..

публикувано на 04.11.24 в 18:30
Радина Велчева

Къде е разковничето на проблема с репродуктивното здраве?

Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа  в предаването "Ритъмът на столицата"..

публикувано на 04.11.24 в 17:55
Александър Хинков

Дигиталните формати еволюират, поколенията си имат фаворити

Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..

публикувано на 04.11.24 в 16:56

Детската поредица "Българознайко" представя “Необикновеният Георги Раковски“

Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но  той не е сам в този път -  зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..

публикувано на 04.11.24 в 15:50

Младата певица Eliya със самостоятелен концерт в София

Младата изпълнителка  Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември.  На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..

публикувано на 04.11.24 в 15:41
Петър Ганев

Петър Ганев: Обуздаването на разходите ще е голямата тема за парламента

Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..

публикувано на 04.11.24 в 15:30

Националната галерия обучава безплатно деца, младежи и семейства за приобщаване към визуалните изкуства

Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..

публикувано на 04.11.24 в 15:06