Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зачестяват ухапванията от кърлежи в София

Снимка: Rawpixel
Тази година има много случаи на ухапвания от кърлежи в София, въпреки че зелените площи се обработват. 

“Първата обработка за кърлежи навсякъде в София вече е извършена. В момента се довършват обработките срещу бълхи и комари и предстои още едно пръскане за кърлежи.

Времето през последните месеци е много дъждовно и графикът постоянно се изменя, тъй като изискването за качествена обработка е поне 24 часа преди обработката да няма валежи”, обяснява Сияна Хлебарска от дирекция "Зелени системи" към Столичната община. По думите ѝ през август започва втората обработка срещу кърлежите. 

Пръскането се прави не само по график, но и извънредно, там където има установени случаи на кърлежи, уверяват от общината. По една или друга причина обаче, сигнали за ухапвания все още има и те не са никак малко. 

Трябва да се има предвид, че репелентите имат различна степен на токсичност, затова особено, когато ги употребяваме върху деца, трябва внимателно да четем етикета – до колко време може да остава върху кожата, след което да се измива обилно с вода и сапун.

“Кърлежите не се мажат с абсолютно нищо. За препоръчване е да не се пипа с голи ръце и да не се върти. Трябва по възможно най-бързия начин, след откриване на кърлежа, да се отстрани. Кърлежът трябва да се хване с пинсета с остър връх, съвсем близо до кожата, където се е забил и да се изтегли бавно право нагоре.

Дори и да се скъса хоботчето му и да остане в кожата, това не налага хирургическа намеса, имунизация срещу тетанус и т.н.”, съветва д-р Огнян Миков от Националния център по заразни и паразитни болести.

По думите му е много важно мястото, където е било ухапването, да се наблюдава месец дали ще се появи зачервяване, както и дали се вдига температура, защото това може да са симптоми на Лаймска болест. 

“Лаймската и Марсилската треска са двете най-често предавани с кърлежи инфекции в България, но те протичат много различно и в началото, и ходът на инфекцията е доста различен”, допълва проф. Ива Христова, зам.-директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

Чуйте повече в репортажа в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антибиотиците на са панацея, работна група ще определи заболяванията, за които ще са безплатни

Два вида антибиотици на цени от 13 до 20 лева стават безплатни за децата до 7 години . Това реши Националният съвет по цени и реимбурсиране на лекарствата. Антибиотиците са на българска фирма-производител, показа проверка на БНР. Осигуряването на безплатни лекарства за децата до 7 години беше заложено в закона за бюджета на Здравната..

публикувано на 07.07.25 в 17:51

Петцифрена такса за студенти?! Дали формулата за платено следване не трябва да се преразгледа?

Редица висши училища предвиждат съществено увеличение на таксите за платено обучение. Само преди дни от Софийския университет публикуваха своите такси за следващата академична година, от които става ясно, че за някои специалности като Физика и Ядрена енергетика сумите достигат до близо 27 хиляди лв., а за специалността Химия - доближават..

публикувано на 07.07.25 в 16:16
Мона

Мона представи песента си "Сила" като част от музикална трилогия

След успеха на предишния си сингъл "Жива", който вече има над 1 милион гледания в YouTube, младата певица Mona се завръща с нова емоционална заявка – песента "Сила". Проектът продължава линията ѝ на преплитане на българския фолклор с поп звучене – стил, който Mona превръща в свой отличителен почерк на сцената. "Това е една трилогия, която..

публикувано на 07.07.25 в 15:43

Новата наредба за общинските жилища има противници сред наематели и съветници

Протест на живеещи в общински жилища ще се проведе този четвъртък – 10 юли, преди началото на заседанието на Столичния общински съвет. В дневния му ред е включен доклад за промени в общинската наредба за настаняване и ползване на такива жилища. По думите на гражданите, с така заложените изменения, те буквално ще са принудени да..

публикувано на 07.07.25 в 15:18

Абонамент за подкрепа, който създава сигурност за най-малките

Фондация "За нашите деца" стартира дарителска кампания, която прави подкрепата личен ангажимент и създава сигурност за най-малките всеки месец. С новата кампания "Абонамент за чудеса"   организацията отправя покана към всички хора с отворени сърца да превърнат съпричастността в действие и добрината – в навик. " Целта на нашата кампания е все..

публикувано на 07.07.25 в 14:40
Проф. Любомир Стойков

Книга анализира визуалната култура и дрескода на диктаторите

В Националната художествената академия се състоя премиерата на книгата на българския  изкуствовед и медиен експерт проф. д.н. Любомир Стойков "Стилът на диктаторите: Хитлер, Мусолини, Сталин“. Събитието предизвика изключителен интерес и бе уважено от артистичния, академичния и културен елит на страната. Книгата бе представена от ректора на НХА..

публикувано на 07.07.25 в 14:05
Спортният журналист Калоян Соколов

Калоян Соколов: Григор Димитров се забавлява на корта и показва най-добрата си игра

В момента спортните любители се занимават с изключително интересния турнир "Уимбълдън 2025". Не остава незабелязана и страхотната игра на Григор Димитров и класирането му за втория кръг. Фаворитите, очертаващи се при мъжете и жените на турнира от Големия шлем са изключително интересни. Относно цялостното представяне на Григор Димитров спортният..

публикувано на 07.07.25 в 13:01