От София до Слънчев бряг вече ще се движим по четирилентов път. Последното звено, което е най-натоварено е обходът на Бургас. Очаква се през следващите дни да бъде избран изпълнител. Това ще облекчи както трансферите, така и всички пътуващи туристи. Това коментира за неделното Радиокафе кметът на община Бургас Димитър Николов.
С рекламата, с дотирането от 35 евро за всяка самостоятелна седалка на авиокомпаниите, особено за чартърите, с допълнителната мярка 60/40 и преформатирането 80/20, ежедневно се дават консултации - така държавата помага на туристическия бранш. Всеки преструктурира бизнеса си така, че да е най-малко финансово уязвим и колкото се може повече работни места да бъдат запазени. Всички в бранша в община Бургас полагат усилия да запазят качествения персонал, става ясно от думите на кмета.
Преди дни е направено проучване в градовете по Южното Черноморие, в Бургаска област от Несебър до Царево, което показва, че хората, които са се докоснали до коронавируса са под 1%, а това е висока степен на сигурност, допълва Николов. При направените анализи на водата пък става ясно, че показателите са два пъти по-добри от замерванията през последните три години. Морските плажове отговарят на всички изисквания, те са обезопасени и има медицински екипи, които оказват бърза помощ.
В края на миналата седмица Димитър Николов представи обновената сграда на улица "Филип Кутев" № 11, в която от септември ще се помещава новият Център за обществена подкрепа в Бургас. Старата сграда вече е цялостно преобразена, модерно обзаведена и оборудвана за нуждите на социалния център, който е с капацитет до 100 места и 4 места за спешно настаняване. В него има център за спешен прием, две зали за индивидуална и семейна работа и зала за групова работа с деца и родители. Центърът е част от европейски проект, в който влизат още 4 нови социални центрове.
"С реализирането на този проект, създаваме условия за предоставяне на грижи за най-уязвимите сред нас - деца и младежи, настанени в социални институции, лица с увреждания и с потребност от постоянна медицинска грижа. Новите социални услуги ще обхванат 300 деца и младежи и ще помогнат за тяхната реинтеграция в обществото. Освен това, чрез тях се разкриват и нови 50 работни места за специалисти като психолози, логопеди, медицински сестри и социални работници", посочи кметът Димитър Николов.
В началото на тази седмица Николов и вицепрезидентът на Европейската инвестиционна банка Лиляна Павлова подписаха споразумение за изграждане на модерна детска болница в морския град. Документът позволява да започне реалното планиране на дейностите за изграждане на специализираното лечебно заведение.
"Изграждането на детска болница, която ще подобри грижите за децата, е важно не само за Бургас, но и за целия Югоизточен регион. Тя ще позволи на медицинските специалисти да помагат на децата с различни медицински проблеми и ще елиминира риска от транспортирането им до болници в София. Здравното заведение ще бъде в тясна връзка с Медицинския факултет на Университет "Проф. д-р Асен Златаров"", коментира Николов.
Близо до болницата ще бъде осигурен общински терен за построяване на жилища за лекари и медицински специалисти, които работят в бъдещата детска болница. В процеса на строителството ще бъдат въвлечени като възможност за дуално обучение ученици от бургаски училища с различни професионални специалности като геодезисти, електро техници, програмисти и други.
Община Бургас ще осигури и програма за всички, които искат да придобият специализация в сферата на детските заболявания и педиатрията.
Чуйте интервюто на Анелия Торошанова с Димитър Николов в звуковия файл.
Днес Радиокафе гостува на с. Житен в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..