В различните авторови интерпретации тези чувствителни форми от природата се превръщат в катализатор на дълбоки чувства, предизвикващи оптимизъм и размисъл. Експозиция е посветена на медицинските работници и на хората от първата линия в преодоляване на опасността от коронавируса. Мнозина от тях трябваше да се изолират от семействата си, за да бъдат до пациентите, без да мислят за огромния риск и за собственото си здраве. Това е еквивалент на влизане в сражение без броня - денонощно, в упорити опити да се разработи ваксина срещу вируса и да се изпробват лекарства, които биха могли да помогнат за лечение на инфекцията. Медиците правят огромни жертви, за да ни запазят от опасността и именно тяхната човечност ги превръща в истински герои.
Културните институции бяха сред първите, които споделиха тежестите на неочакваната карантина. Експозиционните зали бяха затворени, концерти, спектакли и прожекции бяха отменени. Музейните работници не престанаха да работят. Те създадоха виртуални обиколки за своята публика, разшириха диалога с любителите на изкуството. Галериите бяха пространства, които поддържаха духовността през мъчителните месеци...
Постепенното завръщане към нормалния живот Националната галерия прави чрез творбите на Захари Зограф, Владимир Димитров – Майстора, Олга Визингер-Флориан, Иван Милев, Данте Рики, Сирак Скитник, Дечко Узунов, Никола Танев, Вера Недкова, Порфирий Н. Крилов , Мара Йосифова, Йордан Кацамунски и др. С една изложба, подготвена с чувство за голяма благодарност към българските медици.
Още информация за съдържанието на изложбата и избраните автори можете да намерите в интервюто на Гергана Пейкова с Калин Николов.
Проф. Николай Овчаров представи книгата си “Аристокрацията при Второто българско царство” в предаването “Радиокафе” на Радио София. “Тази тема е част от моите проучвания в продължение на десетилетия не само археологически, но и исторически. Ще припомня на слушателите, че преди година беше представена книгата “Великите владетели на Второто..
“ Смисълът на международните музикални фестивали е в това, че те не са предназначени само за публиката, но и за музикантите , за да могат те да се сравнят, защото те са изключително заети, и рядко се случва да обърнат внимане какво се случва около тях, но е много полезно, защото това е класа, която може да спомогне да се подобри и нашата..
Пожелали анонимност източници съобщиха пред БНР, че е възобновено събарянето на незаконните постройки в квартал "Захарна фабрика", след като временно беше прекратено заради повредена техника. По информация на БНР на хората на място е забранено да снимат. Полицейската блокада не позволява на никой да влиза или да излиза от гетото,..
Започва петият сезон на инициативата, която подкрепя иновативните идеи на младите хора на София. “Академия за визионери“ осигурява на участниците менторски сесии с професионалисти в различни направления, обучения, финансиране до 5 000 лв. на проект, както и пълно организационно и логистично съдействие за реализация на смели планове...
От район „Надежда“ предвиждат изменение на плана за регулация и застрояване, изменение на плана за улична регулация и създаване на сервитут за инженерна инфраструктура. Обсъждането ще се проведе на 16 април, за да бъдат изразени становища, мнения, предложения, възражения, бележки и препоръки от обществеността. Писмени становища могат да се..
С ден закъснение, в 7 ч. тази сутрин започна премахването на незаконните бараки в столичния квартал "Захарна фабрика". В района има засилено полицейско присъствие, но премахването протича без ескалация на напрежението, съобщи БНТ. Сградите са опасни, изградени са от подръчни материали, без разрешителни и в нарушение на всички правила. За плановете на..
На Велики вторник от Страстната седмица в църквата се чете освен притчата за талантите и тази за десетте девици. В тази притча се говори за пет мъдри и пет неразумни девици, а се подразбира пет мъдри и пет неразумни човешки души. Мъдрите имали чисти светилници и свещен елей, а неразумните - само чисти светилници. Светилниците в тази притча символизират..