От 15 юли по традиция се отбелязват Празниците на минералната вода, здравето и дълголетието "Горешляци" в Банкя. Тази година, обаче, са отменени всички масови изяви, които обикновено съпътстват празничните дни.
Няма да се проведат добре познатите фолклорни изпълнение, автомобилният ретро парад няма да обиколи целия град. Отменят се и пленерът на художниците и срещата на дълголетниците.
След храмовия празник на църквата „Св. Кирик и Юлита“ и Празничната света литургия няма да бъде раздаван курбан
"След отварянето на Голямата балнеолечебница той ще излезе на нова по-висока орбита. Ние ще се постараем да превърнем дефекта в ефект. Спестените суми от нереализираните културни програми това лято ще пренасочим към някои акценти в цялостната естетическа визия на града и ще се постараем да го наситим с повече културно-историческа атмосфера с инициативи, които ще придадат добавена стойност. Ще се постараем да създадем нови знакови елементи от градската среда, която в нови по-добри времена да ни направи още по-красиво и желано място за туризъм и балнеоотдих, заяви кметът на Район "Банкя" Рангел Марков.
Той призова жителите на града в трите дни на горешляците - 15, 16, 17 юли, да носят радостта в сърцата си и вдъхновението, че предстоят хубави дни, "за които тихо, почтено и всеотдайно работим".
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..