Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калиграфията – позабравеното изкуство на краснописа

Снимка: Written by Ellie

От древно изкуство калиграфията за много хора в днешно време се е превърнала в едно приятно хоби. В момента различни хора и организации се опитват отново да популяризират красивото изписване на ръка. 

Оказва се, че писането на ръка е основен инструмент и за подобряване работата на мозъка, упражнение за фината моторика и въображението. 

От писането на ръка се влияе и паметта. В експеримент, направен сред студенти, се забелязва, че тези, които пишат на ръка, бързо анализират това, което преподавателят казва и отсяват най-важното, което им помага по-лесно да го разберат и да го запомнят. 

Записките на техните колеги с компютри са по-подробни, но пък помнят по-малко от чутото, казва Анастасия Димитрова, която води тренинги по “Скоростно четене”, “Суперпамет и мнемоника”, както и семинари “Гимнастика за мозъка” и интелектуално-творчески игри “ИгрУм”.

В случай че малките ученици не се учат на краснопис, е необходимо тези занимания да бъдат заместени с други дейности, които се извършват с ръцете, като изрязване, работа с глина или пластилин, бродиране или свирене на музикален инструмент. 

Когато не се пише на ръка, страда и въображението. Експерименти показват, че студенти, които записват на ръка лекциите си за художници, си представят много по-добре светлосенките и персонажите от картините, за разлика от онези студенти, които записват лекциите с клавиатура.

Друг калиграф – Анита Рупова, е завършила графичен дизайн и комуникации във Виена през 2018 г. и оттогава живее там, като “помага на хората да намерят точния дизайн за своя продукт и балансира между аналоговия и дигиталния свят”. Калиграфията е нейно хоби, което я успокоява и ѝ помага да изчисти съзнанието си. 

Анита е изучавала изкуството на калиграфията на латиница, а сама е развила уменията си и на кирилица. Тя разказва, че и до ден-днешен, независимо че е заобиколена от различни дигитални устройства, си води записки на ръка. Освен това винаги когато се чувства пренатоварена, хваща перо и мастило и пише. Писането на ръка помага изключително много и на типографията, което за графичните дизайнери е важно. 

Работилницата, която Анита организира на 17 юли, е от 10.00 часа и е част от theBridgeFEST, който тази година се провежда онлайн. Всеки може да вземе участие безплатно, но е необходимо да разполага с гланцирана хартия, туш или мастило и плоска четка или перо. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00