От древно изкуство калиграфията за много хора в днешно време се е превърнала в едно приятно хоби. В момента различни хора и организации се опитват отново да популяризират красивото изписване на ръка.
Оказва се, че писането на ръка е основен инструмент и за подобряване работата на мозъка, упражнение за фината моторика и въображението.
От писането на ръка се влияе и паметта. В експеримент, направен сред студенти, се забелязва, че тези, които пишат на ръка, бързо анализират това, което преподавателят казва и отсяват най-важното, което им помага по-лесно да го разберат и да го запомнят.
Записките на техните колеги с компютри са по-подробни, но пък помнят по-малко от чутото, казва Анастасия Димитрова, която води тренинги по “Скоростно четене”, “Суперпамет и мнемоника”, както и семинари “Гимнастика за мозъка” и интелектуално-творчески игри “ИгрУм”.
В случай че малките ученици не се учат на краснопис, е необходимо тези занимания да бъдат заместени с други дейности, които се извършват с ръцете, като изрязване, работа с глина или пластилин, бродиране или свирене на музикален инструмент.
Когато не се пише на ръка, страда и въображението. Експерименти показват, че студенти, които записват на ръка лекциите си за художници, си представят много по-добре светлосенките и персонажите от картините, за разлика от онези студенти, които записват лекциите с клавиатура.
Друг калиграф – Анита Рупова, е завършила графичен дизайн и комуникации във Виена през 2018 г. и оттогава живее там, като “помага на хората да намерят точния дизайн за своя продукт и балансира между аналоговия и дигиталния свят”. Калиграфията е нейно хоби, което я успокоява и ѝ помага да изчисти съзнанието си.
Анита е изучавала изкуството на калиграфията на латиница, а сама е развила уменията си и на кирилица. Тя разказва, че и до ден-днешен, независимо че е заобиколена от различни дигитални устройства, си води записки на ръка. Освен това винаги когато се чувства пренатоварена, хваща перо и мастило и пише. Писането на ръка помага изключително много и на типографията, което за графичните дизайнери е важно.
Работилницата, която Анита организира на 17 юли, е от 10.00 часа и е част от theBridgeFEST, който тази година се провежда онлайн. Всеки може да вземе участие безплатно, но е необходимо да разполага с гланцирана хартия, туш или мастило и плоска четка или перо.
Във "Форум" продължава седмицата на Иво Инджов и Аркади Шарков. Двамата коментатори днес се спряха и разсъждаваха по темите: Здравеопазване с реформа безкрай. Бюджетът за 2025 г. Комисията по правни въпроси спря избора на Сарафов за главен прокурор В деня преди връчването на първия мандат след предсрочните парламентарни избори на 27..
“Грийнпийс“ – България обявява прием за Академия "Поколение Земя" . Инициативата е се организира за първи път и е насочена към младите хора, целта е те да получат нужната подготовка, да запознават ученици по достъпен и разбираем начин с устойчивото развитие и климатичните действия. Инициативата е част от международната дейност на..
Столичната община започва поетапно описване на сгради и вещи, а респективно и встъпване във владение на стадион "Георги Аспарухов" и спортния комплекс, съобщи в социалните мрежи кметът на район "Подуяне" Кристиян Христов . Собствеността бе безвъзмездно прехвърлена от служебното правителство преди повече от три месеца. "Започваме 2025 година с добри..
Извънредният труд на водачите в столичния автотранспорт е средно по 35 часа на месец към декември 2024 г. или общо 420 часа на година. Според закона максималният брой извънреден труд е 150 часа на година. Според данните от края на септември, има недостиг на 258 водачи. Тежките условия на труд и липсата на почивка при водачите на градския..
Снеговалежът в Община Самоков е най-обилен от 12 години насам. В момента всички пътища са почистени – и от републиканската, и от общинската мрежа. Снегът се спира да вали, но пътищата са проходими. "Не е толкова тежко, колкото в края на декември. Полагаме усилия да извозваме камари сняг, за да има видимост около кръстовища и училища –..
От 6 до 9 март в София ще състои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025". Фокусът тази година ще е върху човеколюбиви истории от класната стая, разказани от учители, родители или ученици. Пред Радио София Нели Керемедчиева сподели, че това ще е първото цяло издание на фестивала от 2020 г. насам. "Преди това имаше три..
Вече 8 години "Академия за местни предприемачи" подпомага хора с предприемачески идеи от различни райони в страната, които искат да стартират собствен бизнес и да допринесат и за развитието на съответния регион. "Това е акселераторска програма, в която хора с идеи или със започнал бизнес в рамките на 3 месеца се обучават да го развият..