Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мораториумът върху плащанията към банките - глътка въздух за потребителите

| обновено на 20.07.20 в 15:26
Снимка: Ани Петрова
По искане на Асоциацията на банките БНБ удължи срока за подаване на искания за отсрочване на задължения с три месеца. Така новият срок, в който клиентите могат да поискат отсрочка за кредитите си, е 30 септември т.г. Това автоматично удължава и срока за действие на мораториума върху плащанията до 31 март 2021г. 

Големият брой подадени заявления вероятно са причината за удължаването на срока. Мораториумът касае плащания по потребителски или ипотечен кредит, фирмен заем, кредитна карта, овърдрафт, сключен преди 31 март 2020 г. Важно условие е клиентът да има редовно обслужвани задължения до 1 март или просрочвания не повече от 90 дни. 

Мораториумът върху плащанията към банките беше глътка въздух за много кредитополучатели, които или останаха без работа, или имаха други финансови затруднения заради кризата, провокирана от коронавируса.

“По наши наблюдения имаше драстичен спад на тегленето на потребителски кредити, заради неяснотата на хората какво ще се случва. Относно ипотечните кредити е по-дълъг процесът и при тях не се забелязва спад. Към днешна дата вече положението се успокои и банките много адекватно реагираха и с мораториума, от който позволиха клиентите да се възползват.

Всяка банка прие своя рискова политика, след извънредното положение и на база на предходния опит с кризата от 2008 г. - ограничиха се всички сектори, които през цветущото минало, бяха поотпуснали и даваха на хората да теглят кредити, свалиха процента на финансиране.

Някои банки дори с много ниски пунктове, но вдигнаха и своите лихви, които бяха стигнали рекордно ниски нива за българската банкова система”, казва Димитър Пенков, изпълнителен директор на една от кредитните консултантски компании.

По думите му значителен процент от кредитополучателите (10-15%) са се възползвали от възможността за отсрочка на плащанията, а това е довело и до стабилност на банките, защото по този начин не се е увеличил процентът лоши кредити.

Днес от 18.30 има интересен безплатен уебинар на тема "Банки и имоти", който всеки може да посети, ако има интерес в тази област. Събитието изисква само предварителна регистрация и може да бъде открито във фейсбук.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 15.04.25: Добре сме с кохезията в ЕС, ама още догонваме

На 15 април коментаторите на "Форум" се спряха и разсъждаваха по следните тематични насоки: От мусаката в менюто кой яде картофите и кой – месото ? От влизането на България в Европейския съюз досега заплатите са се увеличили 7 пъти. Инфлацията е "100 и нещо процента". "Дръпнахме", доближихме се до другите европейски страни . Купуваме не (само)..

публикувано на 15.04.25 в 18:40

Кампания на ЧСИ срещу задлъжняване на млади потребители

В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..

публикувано на 15.04.25 в 16:25
Изложба с картини на Васил Стоилов

Изложба на художника Васил Стоилов с акцент към родното изкуство

В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов.  За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..

публикувано на 15.04.25 в 15:35

Какво трябва да знаем и правим с въвеждане на електронната трудова книжка?

От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..

публикувано на 15.04.25 в 15:17

Засякоха шофьор с 201 км/ч на Северната тангента в София

Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..

публикувано на 15.04.25 в 14:47

Министерството на финансите и БНБ: България е готова за еврозоната

"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..

публикувано на 15.04.25 в 14:20