Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учители: Присъственото обучение е най-доброто за учениците

Снимка: БГНЕС

Учебните занимания през 2020/21 година ще започнат в реална учебна среда, но с предварително начертан план за готовност за реакция при възникване на Covid-19. Ще бъде предложена широка рамка за действие, а всяко училище трябва да има работен план за реакция при евентуално установяване на заразен учител или ученик с коронавирус.

Как бе посрещнато в училищните среди това решение на Отрасловия съвет на Министерството на образованието и науката?

Галина Тимова, зам.-директор на 75-о основно училище „Тодор Каблешков“ в София, посочи пред Радио София, че учителският екип подкрепя тази позиция:

"Видяхме през последните месеци, че учебният процес протича най-успешно и най-ефективно в класната стая и присъствено. Работя в училище, което е изцяло с дечица от уязвими групи, и срещнахме изключително много трудности по отношение на интернет връзката с техните семейства. Присъственото обучение от 15 септември ще бъде най-доброто за нас и за нашите ученици. "

Тимова обясни, че се обсъждат различни варианти, осигуряващи нормален процес както за децата, които са в училище, така и за тези, които остават по принуда вкъщи. Един от вариантите е да се сложат камери и микрофони в класните стаи, така че отсъстващите деца да наблюдават преподаването от домовете си.

Галина Тимова

Мирела Петкова, която преподава в 19-о средно училище "Елин Пелин", коментира, че едно от най-приятните вълнения на учителите е поемането на нов випуск и спечелването на тяхното доверие и уважение. Тя също приветства решението за започване на новата учебна година присъствено, като отбеляза, че здравето и сигурността на учениците е на първо място:

"В 19-о училище ще има експериментални паралелки в 5-и и 9-и клас по проекта "1:1", като учениците в тях ще използват електронни устройства и учебният материал ще бъде достъпен във виртуална класна стая. По време на часовете ще бъдат провеждани практически упражнения "учене през правене". При прилагането на дистанционно обучение е много важна ролята на учителя, който трябва да съумее да съчетае традиционните методи на преподаване и възможностите на новите технологии. "

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30