Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Код Строител:

Валентин Николов: Строителството е съществено за преодоляване на последствията от Covid-19

Снимка: Рени Николова

След трудни и продължителни преговори, Фондът за възстановяване и финансовата рамка за следващия период е вече факт. 

“Когато пандемията се разрази в Европа, всички изпаднахме в шок. Доколкото пандемията е безпрецедентно явление в съвременния свят и липсва опит, то и реакциите бяха разнопосочни и противоречиви. Изминалите месеци обаче показаха, че в средносрочен и дългосрочен план реакцията на ЕС е адекватна, обмислена, съгласувана и в края на краищата правилна. Различни мнения, тези, спорове, аргументи, но истината се ражда в спор. Планът за възстановяване е продукт на този подход”, казва Валентин Николов - изпълнителен директор на Камарата на строителите в България.

Още в началото на пандемията и очертаващата се икономическа криза, много експерти в Европа и света отбелязаха, че един от основните двигатели на процеса по преодоляване на последствията, е строителството. Цели сектори буквално затвориха, докато строителният отрасъл продължи да функционира. Мнозина видяха още тогава в строителството възможност за запазване, дори увеличаване на заетостта и обемите. Понятието „реновационна вълна“ залегна като крайъгълен камък на европейската политика впоследствие.

Сред основните направления на плана за възстановяване е „Зелената сделка“. Разглеждана в най-широкия ѝ аспект. Реновация на обществени и жилищни сгради с цел намаляване енергийните разходи и въглеродните емисии. “Това направление не е ново, нито за европейските страни, нито за България. Сега обаче получи силен импулс и нов мащаб. Като страна сме много по-готови от повечето партньори в съюза. Имаме готови и утвърдени проекти за саниране на 3250 многофамилни жилищни сгради на обща стойност 1.6 млрд. лв. В различна степен на готовност са още близо 2000 проекта”, допълва Николов.

Преструктурирането на въгледобивната промишленост и енергетиката непрестанно се отлага и забавя, но според Камарата на строителите - това е грешка, защото това ще стане рано или късно.

“Разликата е, че сега това може да стане организирано, обмислено, етапно и да се възползваме от фонда за възстановяване. Хората, които ще трябва да сменят професията си, най-добре могат да се реализират в сферата на строителството и като умения, и като размер на заплащането. Това значи квалификация и преквалификация, достатъчно голям обем работа в строителния сектор, правилно райониране на процеса в годините и т.н. Следващият аспект на зелената сделка са отпадъците. Всички - битови, строителни, индустриални. Тук следва да се приложи съвършено нов подход, който е мащабен и дългосрочен”, допълва Николов.

КСБ съвместно с КАБ и другите браншови организации в сектора, обсъждат иницииране на мащабна програма за цифровизация на местната власт. “За да говорим за дигитализация на проектирането, на строителството и експлоатацията - процесът трябва да започне именно от общините. Любопитна подробност в хода на проучванията на тази тема през последните месеци е единодушието на всички и пълната подкрепа - кметове, главни архитекти, администрация. Една такава програма би получила одобрението на ЕК, съответното финансиране и след 3 - 4 години може да е работещ механизъм - самовъзпроизвеждащ се и развиващ се”, обяснява той. 

Следващото направление е „Свързаност“ – между отделните части на Европа, между отделните страни, региони и области.
“В нашето общество битува една парадигма, свързана с магистралите и пътищата – че прекалено много пари се харчат в това направление. Истината е, че и в това отношение България е на опашката на Европа и въпреки направеното през последните години, все още сме далеч от средноевропейските показатели.

Замислил ли се е някой, че ние сме единствената страна в Европа, която има магистрална връзка на столицата си само с една съседна страна и с нито една от ЕС. Магистрала Хемус, София – Видин, Струма, отклонението на Хемус до Русе, магистрала Черно море, околовръстното на София, тунелът под Шипка. Списъкът е дълъг и всичко това ни чака нас. Ето такива проекти ще финансира ЕК”, категоричен е Николов.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца играят вън

Днес предаването е в Шесто основно училище в София, темата е за достъпността в извънучебно време на училищните дворове , а първи гости са Мая Цанева от сдружение Безопасни детски площадки и Диана Андреева, експерт образование, Национална Мрежа за Децата: Мая Цанева : "Имаме нужда от повече добри примери и положително мислене - това, което е..

публикувано на 20.10.24 в 10:06
Павел Златаров

Моцарт и Менделсон в „Светлини и сенки“ на квартет Филхармоника

Павел Златаров е концертмайстор на Софийската филхармония. Но същевременно е първа цигулка в квартет Филхармоника , който вече няколко години представя своите добре обмислени и задълбочено представени програми пред публиката. В състава на квартета са още Милена Златарова (водачка на виолите в СФ), Ана Иванова, която е помощник - концертмайстор и..

публикувано на 19.10.24 в 20:21
инженер Стоян Митов тъкмо завършил в Дрезден

Историята оживява - инженер Стоян Митов - проект първи

Разговорите са с архитект Татяна Митова. В продължение на 21 години, тя ръководи архитектурно студио “Ами”. То е създадено през 1996 година, като частна практика от архитект Любомир Митов - племенник на инж. Стоян Митов. Продължаваме с  Кристиан Ваклинов - председател на „Гражданско сдружение за теснолинейката“, което безвъзмездно поддържа дома-музей..

публикувано на 19.10.24 в 16:00

Софийски разкази - На кино в стара София

Петър Кърджилов намира доказателства за първа кинопрожекция в България само година след премиерата на братя Люмиер в Париж. За първа прожекция говорят вестници от началото на декември 1896. Тя е в х-л Македония, след това има прожекция и в кафене "България", и в "Славянска беседа". Кои са първите "киносалони", какви интерсни професии е имало около тях,..

публикувано на 19.10.24 в 15:00
Сцена на битка, водена от цар Самуил и сина му Гавраил Радомир срещу византийците – миниатюра към т.нар. Мадридски препис на хрониката на Йоан Скилица, византийски летописец от края на XI в.

Адресите на любовта - цар Самуил и Биляна

Девойката пада жертва на чувствата си към владетеля Една от най-романтичните народни песни „Биляна платно белеше“ е съхранена от братя Миладинови. А Димитър Талев, позовавайки се на реални исторически източници в трилогията „Самуил“,  разкрива коя е девойката от любовната балада. Тя е дъщерята на богомила Дамян, на която българският цар отдава..

публикувано на 19.10.24 в 14:00

Благотворителността е страхотна, а доброволчеството е нейно продължение

Национален ден на благотворителността – интервю с Емануела Иванова от TimeHeroes : "За 12 години над 3000 кампании са се регистрирали в сайта ни, над 97000 души са дарявали време и ценни вещи. Благотворителността е страхотна - доброволчеството е нейно продължение. На ежедневна база не е трудно. Проверяваме всяка организация в платформата...

публикувано на 19.10.24 в 11:58

Най-семплото нещо е и най-въздействащо

Докоменталният филм „ INDIA. A Roadtrip Diary ”. От забързаните улици на базара Чаури в Делхи до деликатната тишина на индийската пустиня Тар, визуалният дневник на Мартин Граховски от едномесечно пътуване заедно с Петър Тухчиев ще ви отведе по пътешествието на една от най-оживените страни в света, разказано чрез комбинация цветни и черно-бели..

публикувано на 19.10.24 в 11:34