Има българи, за чийто живот си заслужава да се говори. Това са всички тези български умове и велики личности, които са живели и работили, понякога при много по-тежки условия от нас. За много българи в днешно време те могат да послужат и като вдъхновение.
“Интереса ми към историята запалиха баба ми и дядо ми, но не към класическата история, а история на науката, история на изкуството, история на приключенията, на географските открития”, казва писателят Делян Момчилов, автор на книгата “Българите! Забравените постижения”.
Една от любимите истории на Делян Момчилов е тази на Асен Йорданов – български изобретател, инженер и авиатор, смятан за основател на авиоинженерството в България, който има и съществен принос в развитието на американската авиация.
Българската личност, която е била най-близо до получаването на Нобелова награда, е ядреният физик д-р Елисавета Карамихайлова. Тя е първият български дипломиран ядрен физик. Работила е с бащата на ядрената физика Ърнест Ръдърфорд в Кавендишката лаборатория на Кеймбриджкия университет, Великобритания. Нейните постижения са не само научни. Тя става и първият хабилитиран преподавател по физика в България, а в средата на XX в., благодарение на едно нейно изследване е открит неутронът.
“Защо не се е явила на конкурса за номинация – историята мълчи, обаче аз съм чел доста български и английски източници, където тя се посочва, а откритията ѝ са безспорен факт”, казва Делян Момчилов.
Според автора преходът през последните 30 години ни е отдалечил от познанието, но вече сме свидетели на промяна.
Чуйте целия разговор на Боян Бочев с Деян Момчилов в звуковия файл.
След подаден сигнал от жалбоподателката за инцидент с питбул без намордник и повод , който нападнал момиче и кучето ѝ във вход на блок в "Люлин 4" , от Столичния инспекторат съобщават, че са предприети мерки. Изпратени са данните за удостоверяване на стопанина на агресивното куче като след това ще му бъде съставен акт. Инспекторите..
В летните жеги нищо не дава повече хлад и свежест от водата. Затова и днешното предложение за разходка на Мария Бояджиева е за три водоема близо до София . Първото предложение е само на час път с кола от столицата и на 16 километра от Самоков. Това е язовир „Алино“. Мястото е приятно за разходка, риболов, пикник и отдих. Водоемът се намира на края..
Младите специалисти д-р Анна Кирова и д-р Надя Дзелепи преминаха успешно Европейския изпит по кардиология, съобщиха от Националната кардиологична болница (НКБ), където лекарките работят. Изпитът се провежда от Европейското дружество по кардиология (ESC), като България е пълноправен участник в инициативата от 2021 г. "Тази диплома по..
След като от 10-15 години се говори за създаването на гаранционен фонд в областта на туризма, преди броени дни от ресорното министерство внесоха в Народното събрание законопроект за изменение и допълнение на Закона за туризма. Целта на предвиждания Туристически гаранционен фонд е да се гарантират правата на потребителите на услуги в този..
Константин и Сана Драгови са инструктори във фондация "Изкуството да живееш". Те са двойка както в живота, така и в работата си. Занимават се с йога и медитация. В началото на август организират няколко събития с Гурудев Шри Шри Рави Шанкар . Темата на трите просветляващи вечери в три града в България е " Блаженство сред хаoса ". "Какво е..
Творба от ранния период на световноизвестния художник Христо Явашев-Кристо, създадена в началото на 50-те години на XX век, е част от изложбата с произведения на значими творци от XIX, XX и XXI век, подредена в галерия "Нюанс" до 7 септември. Експозицията е под надслов "Летни акценти 2025 - живопис и рисунка" и в нея могат да се видят..
Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..