Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Чикаго" - от Варненската опера за столичната публика

Снимка: Държавна опера - Варна

На 29 юли на откритата сцена "Платформа А6" зад НДК софийската публика ще гледа класическия бродуейски мюзикъл “Чикаго”, създаден по мотиви от пиесата "Чикаго" на Морис Далас Уаткинс. Лицензът за българската версия на продукцията е на Държавна опера Варна, която влага огромен артистичен и професионален ресурс, за да отговори на изискванията на създателите на оригинала.

В главните роли са Мариан Бачев – Били Флин, Десислава Николова – Вилма Кели, Лилия Илиева – Рокси Харт, режисьор е Борис Панкин, дирижира Страцимир Павлов. За разлика от почти всички драматургични произведения в музикалния театър, в „Чикаго“ двигатели на сюжета са жените, което придава друга енергия, друга сетивност и специален чар на спектакъла.

Това е една изключително силна продукция и интерпретация на бродуейски мюзикъл, която по никакъв начин не отстъпва на оригинала. Речитативът е на български език, а изпълненията са на английски. Това много улеснява и публиката, и актьорите, които определено се чувстват в кожата си, изтъкна пред Радио София Магдалена Сотирова от организаторите. 

Сюжетът на “Чикаго” разказва за кабаретна актриса, която убива любовника си, но с помощта на високоплатен адвокат успява да убеди съда в своята невинност и да стане звезда в очите на пресата и обществото. За първи път на сцената ще има денс капитан в лицето на хореографа Анастасия Неделчева, която изпълнява ролята на една от шестте убийци в прочутото "затворническо танго". 

Оригиналът на мюзикъла (1975) е на Боб Фос, един от най-големите американски хореографи и режисьори. Римейкът на „Чикаго“ в памет на Боб Фос (1996) е отличен с 6 награди „Тони“, 2 приза "Лорънс Оливие" и "Грами" за най-добър шоу албум. Преведен на 10 езика, мюзикълът е гледан от над 17 милиона зрители в цял свят.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Николай Попов

"Форум", 10.11.25: Николай Попов и личната му кауза за битката с войната по пътищата

В понеделник, гост в предаването "Форум“ е Николай Попов – бащата на 12-годишната Сияна, която загина при жестока катастрофа в една от многото черни пътни точки на България. Николай Попов приема за своя кауза битката с войната по пътищата, огласява всяко решение или липса на такова, което засяга регулацията на движението. Ясно назовава и..

публикувано на 10.11.25 в 18:29

От ИСДП излязоха с пет препоръки към родителите на деца, жертви на престъпление

От Института по социални дейности и практики излязоха с пет конкретни препоръки към родителите на деца, жертви на престъпление. Експертите от Института са категорични, че първите реакции на възрастните около детето са решаващи - те могат да помогнат за възстановяването му или да задълбочат травмата. "Първото, което родителите трябва да..

публикувано на 10.11.25 в 17:35
Вадим Рошманов

Създадоха дигитален наръчник в подкрепа на младите предприемачи

Проектът   Green Digital Hub for Startups and Social Enterprises (GreenDigiHub ) е създаден специално за млади предприемачи и финансиран по програма Еразъм+. С автора на проекта Вадим Рошманов разговаряме за предприемачество, технологии и устойчиво развитие. Как се създава устойчив стартъп в ерата на изкуствения интелект – въпрос на..

публикувано на 10.11.25 в 17:17
 Явор Въжаров-Або с биографията на сър Антъни Хопкинс

"Справихме се, хлапе" - биографична книга разказва за живота и ролите на сър Антъни Хопкинс

В български превод излезе "Справихме се, хлапе" - мемоарната книга на двукратния носител на "Оскар" и редица други престижни награди в киното - сър Антъни Хопкинс. “Той е един от по-интелигентните представители на актьорската гилдия във Великобритания. Играл е с хора като Юън Маккелън, Маги Смит, Лорънс Оливие”, казва редакторът Явор Въжаров-Або..

публикувано на 10.11.25 в 17:06
Борислав Сандов

Част от проблема с наводненията и безводието е разпръсването на политиките за водите в различни институции

Бетон вместо гори, строежи в заливаеми зони и закъсняла превенция. През последните години почти всеки порой става бедствие. Климатът прави валежите по-интензивни, но щетите и жертвите са видимо плод на човешки решения. От друга страна – повече от 200 населени места у нас са на воден режим, като най-тежка е ситуацията в Ловеч, Плевен и Шумен...

публикувано на 10.11.25 в 16:42
Константин Кучев - вдъхновява и преподава с любов в сърцето

С благотворителен концерт финализират кампанията за създаване на творческо пространство за деца в риск

Кампанията за създаване на дом и пространство за музикални и творчески занимания с  деца и възрастни ще бъде финализирана с благотворителен концерт, който ще се проведе на 18 ноември. За мисията, посланията и участниците в събитието е разговорът с  младия музикант, автор на инициативата, композитор и преподавател Константин Кучев, една..

публикувано на 10.11.25 в 15:53

Неработещата здравна система е основната причина за агресията срещу медицински специалисти

Продължават случаите на агресия и насилие спрямо медицински специалисти в България. Последният е отпреди няколко дни, при който фелдшер от Спешния център в с. Краводер беше нападнат от близки на пациент. От Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшерите апелират институциите да вземат мерки. "Причините за тази агресия, според нас, е в..

публикувано на 10.11.25 в 15:37