„След толкова упреци през последните 20 години, не сме и помисляли, че ще ръкопляскат на българските лекари. Covid-19 даде основание да се гордеем за това, което сме - като общество и като лекари. И като обучение в университетите.“
Това подчерта пред Радио София неврологът акад. проф. Лъчезар Трайков, който в края на юли беше избран за ректор на Медицинския университет-София (МУ-София). И допълни:
„Винаги съм носил вируса на академизма, на образованието, на желанието да предадеш наученото на учениците и на науката. В университета съм 30 години.
Цял живот съм инвестирал в преподаване и в наука, както и в клиничната практика. За съжаление с качественото образование пълним с лекари западните болници.“
По думите на акад. Трайков българската медицина работи по световните стандарти. И постиженията на много от нашите учени могат да са сравняват с европейските и световните шампиони с спорта.
Новата академична година чука на вратата. Дистанционното обучение е особено предизвикателство за медицинските университети, на 15 септември МУ-София вече ще разполага с обща дигитална платформа, похвали се акад. Трайков.
С колегите си от другите медицински университети се обсъжда обща концепция за прилагане на хибриден модел при практическото обучение на студентите, в по-малки групи и с намалена продължителност.
Не са чужди и на идеята за изграждането на симулационни центрове - със симулатори и тренажори.
Ще е нужно време – около година, но симулационна медицина ще допълни качеството на практическото обучение с минимум риск от инфекция.
С термина „държавна поръчка“ не се изчерпва финият механизъм, по който трябва да продължи напасването на обучението съобразно нуждите на обществото, каза още акад. Трайков.
„Дипломата е само началото. Трябва да синхронизираме способността да произвеждаме лекари с продължаващото обучение и предвидимо кариерно развитие. Държавните институции, Лекарският съюз и научните дружества по специалности трябва да се разберат по този въпрос.“
Чуйте целия разговор на Катя Василева с новия ректор на МУ-София.
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..
Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките. Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър. Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..
"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..
От БСП внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%. В момента лихвите по кредитите са 7% – таван, който е заложен от държавата. Преди дни председателят на МО в БСП и председател на комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков заяви, че "няма как банките да печелят още повече пари на гърба на..