Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тийнейджърите и пандемията: Гняв, страх, носталгия и зов за преосмисляне на ценностите

Снимка: https://pixabay.com/

Какво чувстват, мислят и как действат българските тийнейджъри в ситуацията на COVID-19? Как се справят с физическата изолация и какво се случва с тях онлайн? Какви са очакванията и авторитетите за тийнейджърите при криза? Какво казват, че им липсва и от какво се нуждаят?  

Отговорите на тези въпроси потърси онлайн изследване, организирано от Детския фонд на ООН (УНИЦЕФ), с автори Ивайло Спасов, директор отдел Комуникации за социална промяна на УНИЦЕФ - България и доц. Маргарита Бакрачева, психолог и преподавател в Софийския университет.

По време на пандемията родителите са се очертали като водещи авторитети в съзнанието и представите на тийнейджърите, които, точно в тази възраст, се опитват да се еманципират. В ситуацията, в която изпитват страх най-вече за здравето на близките си, те сближават отношенията си с тях. Хората, на които най-много са вярвали за съвет, информация и споделени практики, са родителите и здравните власти - не толкова медиите, инфлуенсъри в социалните мрежи и дори учителите, това е един от ясните резултати от изследването, посочи пред Радио София Ивайло Спасов, единият от авторите на проучването.

Установено е и много голямо разместване на емоционалните пластове. Основните чувства и вълнения, които битуват в душите на тийнейджърите, са гняв, страх, паника, скука, носталгия към периода преди пандемията. Има и малък процент тийнейджъри, които казват, че се чувстват по-добре, когато са сами или нямат много социални контакти. Социалната изолация и стоенето вкъщи започна да се отразява на психичното здраве на младежите и те намираха средствата, с които да имат отдушник от този стрес - най-често това са онлайн заниманията. Търсено е обаче и общуването под форма на общи чатове и колективно гледане на филми, нови хобита или включване в домашните задължения, изтъкна Спасов и добави:

"Анкетираните младежи са посочили, че част от властите и медиите са внасяли паника и са ”раздували балон”около коронавируса. Тийнейджърите са били особено чувствителни и към нарушаването на наложените мерки именно от техните ролеви модели - възрастните. Харакерна особеност при мненията на тийнейджърите, която ги отличава от тези при възрастните, е факторът 5G във връзка с коронавируса. За тях той по никакъв начин не придобива смисъл, тъй като те са тясно свързани с технологиите. За сметка на това те са склонни да вярват в конспиративни теории, като тази, че коронавирусът е биологично оръжие, с което се цели намаляване на населението на планетата или че има противоборство между големи държави и надпревара за завладяване на нови пазари."

Важен извод от изследването е, че младежите вярват и се надяват, че изпитанието “коронавирус” ще бъде житейски повод хората да преосмислят част от ценностите си, да се обърнат към вътрешния си свят, да заздравят отношенията помежду си, особено в семейството и между приятелите, така че човешкият фактор да не се загуби и живия контакт, тогава, когато е възможен, да бъде пълноценен.

Още изводи от проучването можете да чуете в интервюто на Гергана Пейкова с Ивайло Спасов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиян Александров с Шанън Гейе

Кристиян Александров – от Акага до Ванкувър и (на 9 август) в Банско

Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..

публикувано на 20.07.25 в 19:11

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02