Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тийнейджърите и пандемията: Гняв, страх, носталгия и зов за преосмисляне на ценностите

Снимка: https://pixabay.com/

Какво чувстват, мислят и как действат българските тийнейджъри в ситуацията на COVID-19? Как се справят с физическата изолация и какво се случва с тях онлайн? Какви са очакванията и авторитетите за тийнейджърите при криза? Какво казват, че им липсва и от какво се нуждаят?  

Отговорите на тези въпроси потърси онлайн изследване, организирано от Детския фонд на ООН (УНИЦЕФ), с автори Ивайло Спасов, директор отдел Комуникации за социална промяна на УНИЦЕФ - България и доц. Маргарита Бакрачева, психолог и преподавател в Софийския университет.

По време на пандемията родителите са се очертали като водещи авторитети в съзнанието и представите на тийнейджърите, които, точно в тази възраст, се опитват да се еманципират. В ситуацията, в която изпитват страх най-вече за здравето на близките си, те сближават отношенията си с тях. Хората, на които най-много са вярвали за съвет, информация и споделени практики, са родителите и здравните власти - не толкова медиите, инфлуенсъри в социалните мрежи и дори учителите, това е един от ясните резултати от изследването, посочи пред Радио София Ивайло Спасов, единият от авторите на проучването.

Установено е и много голямо разместване на емоционалните пластове. Основните чувства и вълнения, които битуват в душите на тийнейджърите, са гняв, страх, паника, скука, носталгия към периода преди пандемията. Има и малък процент тийнейджъри, които казват, че се чувстват по-добре, когато са сами или нямат много социални контакти. Социалната изолация и стоенето вкъщи започна да се отразява на психичното здраве на младежите и те намираха средствата, с които да имат отдушник от този стрес - най-често това са онлайн заниманията. Търсено е обаче и общуването под форма на общи чатове и колективно гледане на филми, нови хобита или включване в домашните задължения, изтъкна Спасов и добави:

"Анкетираните младежи са посочили, че част от властите и медиите са внасяли паника и са ”раздували балон”около коронавируса. Тийнейджърите са били особено чувствителни и към нарушаването на наложените мерки именно от техните ролеви модели - възрастните. Харакерна особеност при мненията на тийнейджърите, която ги отличава от тези при възрастните, е факторът 5G във връзка с коронавируса. За тях той по никакъв начин не придобива смисъл, тъй като те са тясно свързани с технологиите. За сметка на това те са склонни да вярват в конспиративни теории, като тази, че коронавирусът е биологично оръжие, с което се цели намаляване на населението на планетата или че има противоборство между големи държави и надпревара за завладяване на нови пазари."

Важен извод от изследването е, че младежите вярват и се надяват, че изпитанието “коронавирус” ще бъде житейски повод хората да преосмислят част от ценностите си, да се обърнат към вътрешния си свят, да заздравят отношенията помежду си, особено в семейството и между приятелите, така че човешкият фактор да не се загуби и живия контакт, тогава, когато е възможен, да бъде пълноценен.

Още изводи от проучването можете да чуете в интервюто на Гергана Пейкова с Ивайло Спасов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Готови (ли) сме на всичко(?)

Фестивал на приключенията, на изживяванията

Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..

публикувано на 11.07.25 в 19:25

България с рекорден спад в населението сред ЕС през 2024 г.

Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..

публикувано на 11.07.25 в 19:23
Снимката е илюстративна.

Юношите са изправени пред много промени и е нормално да има повече стрес и притеснение

“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..

публикувано на 11.07.25 в 18:45
Борко Чучков - артистичен директов на Sofia Summer Fest

Откриха Sofia Summer Fest 2025

Sofia Summer Fest се завърна, а екипът на "Добър вечер, София“ бе на мястото на откриването. Началото положи отново звездата на българската естрада Васил Найденов. “Тази професия е трудна и в този занаят трябва да се доказваш от съвсем млад до дълбока старост, но най-важното нещо е да можеш да преодоляваш себе си“ , каза певецът...

публикувано на 11.07.25 в 17:35

"Витоша летен фест" ще се проведе тази неделя за 11-ти път

"София – европейска столица на спорта“ и Столична община канят почитателите на планината и нейната прохлада на "Витоша Летен Фест, 2025". Единайстото издание на спортния празник е на 13 юли, неделя пред хижа "Момина скала" и включва плининско колоездене и планинско бягане с атрактивен награден фонд, туристически поход, безплатен алпийски тролей над..

публикувано на 11.07.25 в 17:30

Андрей Димитров: В момента нещата вървят в положителна насока

Въпреки динамичните събития около казуса, в момента нещата вървят в положителна насока, тъй като от вчера става ясно, че областният управител е поел ангажимент имотът да не бъде продаван. За мен това е стъпка в правилната посока. Разбира се, работата няма да спре до тук, има още много път да се извърви, така че отговорността на институциите тепърва..

публикувано на 11.07.25 в 16:32
Георги Илиев

Институциите трябва да се разберат кой коя част от имота иска

Кметът на Слатина Георги Илиев коментира във Фейсбук темата за държавния имот с адрес бул. “Цариградско шосе” 125, който бе разчистен от граждани, а след това влезе в списък с държавни имоти с отпаднала необходимост. Във Фейсбук той написа следното: “Днес проведох среща и получих уверение от областния управител Стефан Арсов, че държавният имот с..

публикувано на 11.07.25 в 15:43