Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Исторически грешки, куриозни издънки и последиците от тях

“Грешките, които правят история и историята, която прави грешки”. Така накратко може да бъде предадена основната идея на книгата на американския автор Бил Фосет, която вече е достъпна в превод на български език.

Става дума за грешки, допускани от велики хора, пълководци, политици от древността до наши дни, които наистина оказват сериозно влияние върху хода на историята, уточни пред Радио София преводачът Владимир Германов.

А тези грешки са породени от какво ли не. Но най-вече от незнание, невежество, суеверия, алчност, понякога от чиста глупост или преследване на краткосрочни цели, без да се мисли за стратегическите последици.

Лошите ходове, описани в книгата „100 грешки, които променят историята“, включват събития от тези на линията „Мажино“ до Кубинската ракетна криза. Но не са отминати и дреболии, като тази как се появява един чудесен сладкиш с шоколадови парченца. Друг куриозен факт, който посочи Германов, е едно решение за прехвърляне на зайци от Англия в Австралия, които след това се размножават безконтролно и се превръщат в бедствие. 

За грешките и куриозите в човешката история, събрани в книгата, говори преводачът Владимир Германов в интервюто на Гергана Пейкова. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три комисии в СОС заседават за икономическата рамка на градския транспорт за тази година

Три от комисиите в Столичния общински съвет ще заседават съвместно, за да обсъдят икономическата рамка на градския транспорт за тази година.  Заявка за това обсъждане даде миналия четвъртък председателят на транспортната комисия Иван Таков: "Тъй като от 6 месеца сме я поискали писмено да ни бъде предоставена за предварително гледане, преди..

публикувано на 19.05.25 в 09:59

Метрото продължава да работи с допълнителни влакове по всички линии

Метрото продължава да работи и на 19 май 2025 г., съобщиха от пресцентъра на столичния “Метрополитен”. В понеделник, 19 май т. г, ще продължат движението си допълнителни влакове по линии 1,2 и 4, както и допълнителни мотриси по линия 3. Остават в сила и намалените интервали на движение на влаковете по всички линии на метрото. Общинското дружество няма..

публикувано на 19.05.25 в 09:17
Южният парк в София

Всички паркове и градини в София вече са обработени срещу кърлежи

“Стараем се да използваме възможно най-съвременните подходи. Тази година Столичната регионална здравна инспекция ни даде своите предписания за започване на обработките на зелени площи възможно най-рано, тъй като времето за втора поредна година е сравнително по-топло в сравнение с други години. Всички обработки срещу ларви на комари, кърлежи и гризачи..

публикувано на 19.05.25 в 09:03
Елисавета Станчева

Да намерим времето на нашата свобода

Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..

публикувано на 18.05.25 в 11:49
Три тенора…и още нещо с Михаил Михайлов и Юрий Николов

Три тенора…и още нещо: "непрекъснато си помагаме и предизвикваме!"

Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...

публикувано на 18.05.25 в 11:07

Като засвири оркестър в града, значи идва празник

Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..

публикувано на 18.05.25 в 10:21

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00