Наближава новата учебна година, но епидемията от Covid-19 още не е затихнала и в семейства и училища резонно се поставя въпросът как ще се учи.
„Надяваме се на присъствен старт на учебната година, на традиционната форма на обучение. Децата се справиха и завършиха предната учебна година, но преживяха огромен стрес, особено тези в седми и в 12-и клас.“ Така смята Емилия Братфорд-Георгиева, майка на осмокласничка.
Тя е разтревожена особено за децата, с които сега се сформират нови класове – за тях запознаването и общуването няма да е нормално и лесно, както хората са свикнали.
„Наистина здравната заплаха остава, но трябва да научим децата да се пазят. По-лесно е, когато хората се виждат и се опознаят.“
Майката знае, че епидемията не е отшумяла, но смята, че много по-опасни ще са последствията от дигиталното обучение на учениците.
„Притеснявам се, че не се познаваме с учителите, както и с новите съученици. Ще бъде трудно на учителите да изпитват. Това ще отнема и време от учебния час. Комуникацията ще бъде по-сложна. Много по-лесно и приятно е да се запознаеш с нови хора на живо, категорична е Ема Янева – приета в Американския колеж. Сега ще бъде в 8-и клас.
И не подминава факта, че ще липсва и възможност за създаване на неформалните отношения в междучасията и след часовете.
„Може още да се изчака, преди да се върнем към присъственото обучение. Трудно е да се ограничат контактите в училище, няма и толкова големи стаи, в които да осигурим дистанция“, допълва многоцветната картина от мнения Петя Начевска, дългогодишен преподавател по немски език. За нея първият учебен ден е семеен празник, с традиционното повишено настроение, официално облекло, вълнение от срещите в училищния двор.
„Децата с техническите си познания дори надминават по-възрастните, важното е да ги заинтригуваш, да ги активираш, да ги насърчиш, да търсиш нови форми за презентации, за учене. Учителят трябва да е гъвкав, да използва за своите цели дори трудностите и конфликтите.“
Тя е успяла да намери много причини да гледа с позитивизъм към дигиталното обучение.
В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..
В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..
Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..
За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..
Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..
Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри. Показателен пример за този проблем е..
Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..