Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Богородична клада” - филм за геройството на д-р Стефан Черкезов

Снимка: МБАЛ "Д-р Стефан Черкезов"
Паметта е така важна, както и ценностите, които отстояваме в настоящето, надявайки се на по-добро бъдеще. На 15 август, когато почитаме празника Голяма Богородица, всяка година има и още едно честване от 2005 г. насам. Тогава отбелязваме и Деня на спасението.

Не са много българите, които знаят, че страната ни е единствената в Европа, която има такъв паметен ден, който се появява преди 15 години по инициатива на д-р Тотко Найденов - главен редактор на в.”Български лекар”. Идеята за този ден е провокирана от подвига на д-р Стефан Черкезов, спасил от пламъците на горящ автобус 47 души, но загубил живота си от раните си ден по-късно на 16 август 1963 г. Тогава той е едва на 26 години, а лекарската му практика е започнала само осем месеца по-рано.

“Богородична клада” - така е озаглавен документалният филм, който разказва за тези драматични събития преди 57 години. Филмът е създаден през 2015 г. от екип на университетската телевизия на Медицинския университет във Варна.

“Това е един герой от нашето близко минало, който заслужава да бъде почетен”, казва журналистът Силвия Николова - ръководител “Студийни проекти” на телевизията, която е автор и сценарист на филма.        

Д-р Стефан Черкезов е родом от село Виноград, общ. Стражица. Докато снима документалния филм за него, Силвия Николова посещава селото и разбира, че има поставена голяма паметна плоча с венци, което говори за това, че в селото хората го помнят и почитат паметта му.

“Всички в това село са по някаква линия роднини, дори и с рода на д-р Стефан Черкезов, и предават от поколение на поколение историята, но за огромно съжаление това остава само там - в това малко селце. Преди години местен вестник пише, че от селото търсят 3000 лв., за да спре разрухата на къщата на героя. Идеята е била с тези пари да се стегне временно къщата, докато се намерят собствениците на имота, защото от селото искат да направят от дома музей на героя си д-р Стефан Черкезов.

“През 2015 г., когато правих филма, се срещнах с тогавашния кмет на Община Стражица Детелина Борисова. Тогава тя обясни, че близки на д-р Стефан Черкезов продават къщата на нигериец и имат идеята родната къща да бъде откупена от него и да бъде превърната в къща-музей”, казва журналистката.

Оказва се, че къщата е препродавана няколко пъти. В началото я продават на англичани, които я препродават на нигериеца. “Къщата наистина е една руина и с нищо не говори, че там е роден и израснал един герой от близкото ни минало, което за мен е недопустимо”, допълва Силвия Николова.

Съпругата и дъщерята на д-р Стефан Черкезов също са лекари, но Силвия Николова не успява да се свърже с тях, защото дъщерята работи в Германия, а съпругата му е вече много възрастна и живее в София.

Филмът, създаден буквално за няколко дни, печели награда на Съюза на българските филмови дейци на 16-тия Международен фестивал на червенокръстските и здравни филми в София.

Въпреки че нито един от хората, спасени от лекаря, не търси след смъртта му вдовицата и малката му дъщеря, Многопрофилната болница за активно лечение във Велико Търново носи неговото име.

Чуйте цялата история в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Загубите по водопреносната мрежата на “Софийска вода” са в размер на 37.8%

Към септември месец загубите по водопреносната мрежата на “Софийска вода” са в размер на 37.8% . Към 2010 г., когато “Софийска вода” започва да управлява водите на столицата, загубите са били 60% . В рамките на 14 години ние сме достигнали този процент с намаление с повече от 20% загубите на вода във водопроводната мрежа на град София. Това заяви..

публикувано на 26.11.24 в 09:24

Жилищните кредити у нас нарастват с 26,5% на годишна база

Към края на октомври 2024 г. жилищните кредити у нас нарастват с 26,5% на годишна база до 24,124 млрд. лева, показват данните на Българската народна банка. Процентът е увеличение в годишния темп на растеж, тъй като през предходния месец ръстът бе 25,9%. Така за последните 12 месеца сумата по отпуснатите заеми за жилище от търговските банки на..

публикувано на 26.11.24 в 07:45

През деня ще преобладава слънчево време

В сутрешните часове на отделни места в низините, котловините и около водните басейни ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще преобладава слънчево време. Вятърът ще е слаб с южна..

публикувано на 26.11.24 в 07:15

Мерят безплатно кръвното в три преходни софийски метростанции

В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..

публикувано на 25.11.24 в 19:16

"Форум", 25.11.24: Цунгцванг и пат в едно - българските политици знаят как

В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..

публикувано на 25.11.24 в 18:45
Илия Вълков

Стресът на българските журналисти е над здравословния за професията

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..

публикувано на 25.11.24 в 16:54