Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владислав Миланов: Не може да се коментира съвременният език без добро познаване на диалектите

В политическия жаргон има много думи и малко съдържание, посланията са императивни, трудно достигат до хората, отбелязва езиковедът

Доц. Владислав Миланов
Снимка: Личен архив

Българските диалекти разполагат с разнообразие на думи и форми, които са богати, интересни и съдържателни, показват нюансите в бита на носителя, демонстрират особени фонетични процеси. Затова и ги определяме като богатство, като извор  и белег на националната идентичност.

Това мнението изрази пред Радио София Владислав Миланов, езиковед и диалектолог.

„Всеки, който коментира съвременното състояние на езика, трябва да познава добре и диалектите.“

Според специалиста е налице и тъжна тенденция – с обезлюдяването на българските села, си отиват част от тези езикови специфични богатства. Към това от втората половина на ХХ век се добавя и силното влияние на радиото и телевизията.

Днес функцията и значението на диалектите са намалели, защото езикът ни е доста развит.

Важно е в каква ситуация, с какви събеседници и по какви теми се разговаря, допълва Владислав Миланов. Наистина има и моменти, когато трябва да се придържаме към книжовния език, но има и случаи, когато диалектната дума е уместна и права изказа по-жив и образен.

Речта на политиците през последните десетилетия като се не се променя в положителна посока, отбелязва още доц. Владислав Миланов. Това донякъде се дължи, че повечето лица са едни и същи от години.

В т.нар. политически жаргон има много думи и малко съдържание. Използват клишета и изрази, които не достигат до хората. В речника им се срещат обидни, дори нецензурни думи, които са неадекватни за позициите, които заемат. Не умеят да изслушват, загубили са диалогичността в общуването. Тонът им често и императивен. Засилва се усещането, че политиците говорят само защото им е дадена възможност, а не защото има какво да ни кажат.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Илиев

"Форум", 21.02.25: Трети отстранен от ОИК районен кмет след последните местни избори

Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: -   Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..

публикувано на 21.02.25 в 18:55
Ема Цветанова от

“Писателница” - инициативата, която популяризира творческото писане сред младите хора

“Писателница” е инициатива, която се занимава с популяризиране на творческото писане сред младите хора. Инициативата дава възможност на хора с интерес към творческото писане да проявяват своите заложби. “Винаги съм се интересувала от творческо писане. Още от дете. Търсила съм за себе си възможност да изразя този свой талант, да практикувам този свой..

публикувано на 21.02.25 в 18:10
Георги Вулджев

Бюджет 2025 е като този на служебния кабинет, но с "козметични разлики"

Държавният бюджет за 2025 г. предизвика бурни дебати сред политиците. Той е същият, какъвто беше предложен и от служебния кабинет, с "козметични разлики“, коментира пред Радио София икономистът Георги Вулджев от Клуб за икономика и политика. "Пак са предложени много сериозни увеличения на заплати в публичния сектор, особено в сферата на..

публикувано на 21.02.25 в 17:41
Водещият Боян Бочев с част от Ogi 23

Бандата Ogi 23 празнува 20 години на сцена

Бандата Ogi 23 празнуват 20 години на сцена. “Ogi 23 на 20 години, означава, че и аз съм остарял. Странно е. Не помня, кога е бил първият концерт. Някъде по морето е бил”, казва Христо Донев - Ричи , който е новият саксофонист на групата и който още като тийнейджър ги слуша.  Първата песен на групата се казва “Размисли и страсти”, а в..

публикувано на 21.02.25 в 17:41

Помагат ли новите технологии за интеграцията на хора с увреждания?

Конференция на тема “Хората с увреждания и развитието на новите технологии – възможности, рискове и перспективи“ се проведе днес в София, организирана от Глобалното движение за хора с увреждания. Специален гост на събитието беше председателят на Европейския икономически социален комитет Шеймъс Боланд. Как технологиите променят живота на..

публикувано на 21.02.25 в 17:33
Копривщица е едно от огнищата на българското Възраждане

Фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” събира почитатели на традициите

На 1 и 2 март в единствения град-музей в България - гр. Копривщица, ще се проведе мини фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” .  “Фестивалът трябваше да се проведе през декември, около Коледните празници, но поради забавяне на финансирането му, се отлага за началото на март”, разказва Стоян Павлов - председател на Народно читалище “Хаджи Ненчо..

публикувано на 21.02.25 в 16:31
Пламен Димитров

Пламен Димитров: САЩ и Европа вече имат различна визия за международния ред

Има сигнали за нов световен ред и пренареждане след провелата се конференция по сигурността в Мюнхен и изказванията на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, който в речта си показа ясно, че Америка на Тръмп се отвръща от Европа. Темата коментира пред Радио София Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество. "Ако преди 20 януари,..

публикувано на 21.02.25 в 15:53