Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

След ограниченията

БТР с първи голям концерт и мини турне

Интересни времена предстоят за БТР - първи голям концерт в София с публика след промените, последван от мини турне из България, представяне на нова песен, която се нарича "Пъзел", както и достатъчно нови песни за пореден албум. За всичко това в сутрешното ни "Радиокафе"  ни разказа китартистът и автор на много от песните на групата Славчо Николов

"Това е първият ни истински концерт от 6 месеца и го очакваме с голямо нетърпение. Неслучайно отказахме всички покани за онлайн изяви, не можахме да се пречупим. За нас контактът с публиката и обмяната на енергия са ключови и много ни липсваха. БТР винаги е била активно концертираща група, обичайно имаме 150-200 концерта на година". 

За него месеците, когато всичко беше затворено, са били изключително продуктивни, защото никога досега не е имал това време и това спокойствие. 

"Досега почти всичко съм писал между концерти, някъде на път, в някой хотел  - така беше и с песните от "Невидими стени", даже по тях съм си оставял бележки - например, че е създадена в Австралия в 23.15" - споделя Славчо Николов. Неговият личен ритъм е още по-забързан, защото е част и от Фондацията (с които пък закриват тазгодишното издание на "Аполония"), и от китарния квартет "Сезони".

Така че утре, от 20.30 в "Маймунарника", БТР ще "подреждат пъзела на своите дни и ще търсят сродна душа" - толкова издаде Славчо Николов от текста на новата им песен. После заминават за Бургас, където на 30 август закриват фестивала Rock and More. 

Всичко останало, което ни разказа той - например защо песента "Без сълзи" е различна от останалите песни на групата и какво още ще изсвирят в събота в София - чуйте в интервюто.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Белстойнев

Историята оживява - Георги Белстойнев

Георги Белстойнев, освен самоковски художник, е първият уредник на музея на Димчо Дебелянов в Копривщица. С помощта на уредника на самоковския музей Любомир Николов. Слушаме Елена Белстойнова, дъщеря на художника: "Той рисува своите чувства към обикновения човек. Не знам да е правил опити в модерните течения. Остана верен на красивото в природата и у..

публикувано на 29.11.25 в 15:00

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 29.11.25 в 14:00

Облачно с валежи от дъжд над по-голямата част от страната

През следващото денонощие ще се задържи облачно. Почти в цялата страна ще вали дъжд, съобщиха от НИМХ. Обилни и продължителни ще са валежите в западните, южните и централните части от страната. На места и в Източна България ще вали дъжд, придружен с гръмотевици. В повечето райони ще духа умерен източен вятър. Минималните температури ще бъдат между 4° и..

публикувано на 28.11.25 в 06:35
Доц. Иво Инджов

"Форум", 27.11.25: Протестът беше масов, емоционален, успешен

В деня на представянето на книгата "Литературната журналистика в България" , във "Форум" като коментатор гостува един от авторите в изданието – политологът доц. Иво Инджов . Водещият Лъчезар Христов предложи темите, а доц. Инджов прие и разсъждава по: Блокада на парламента и кратки сблъсъци с полицията. Хиляди протестираха срещу Бюджет..

публикувано на 27.11.25 в 18:25

От "Софийска вода" очакват 95% изпълнение на инвестиционната си програма за 2025 г.

Актуалната ситуация във ВиК сектора; приоритетите за следващия бизнес план на "Софийска вода", планираните инвестиции с акцент върху развитието на проекта за мини ВЕЦ-ове в столицата и как въвеждането на еврото в България ще се отрази на клиентите – тези теми бяха дискутирани в годишната среща разговор с мениджмънта на компанията...

публикувано на 27.11.25 в 16:47

Обществото се тревожи от насилието над/сред деца, но не подкрепя достатъчно

"Нашите деца, нашата отговорност: (не)поправимото в очакване на работещи решения." Под този наслов фондация "Лъчезар Цоцорков" представи данни от национално представително проучване за нагласите на българите към насилието над и сред децата . Целта на инициативата е провеждане на дългосрочна информационна кампания, посветена на преодоляването..

публикувано на 27.11.25 в 15:35
Проф. Любомир Стойков с наградата

Академията за мода в трескава подготовка за годишните награди "Златна игла"

На 1 декември Академията за мода ще връчи годишните си награди "Златна игла", с които отличава най-добрите български дизайнери и модни творци, както и най-добрите постижения на световни имена в лайфстайла и модния бизнес. “Естествено, че вълненията (за гала вечерта) продължават. Те няма да спрат и след като мине кулминацията по награждаването, тъй..

публикувано на 27.11.25 в 14:54