Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трима студенти от Техническия университет създадоха авиационен симулатор

Трима дипломанти от специалност „Авиационна техника и технологии“ - Виктор Генов, Мартин Томанов и Симеон Алексиев, заедно с техния преподавател ас. д-р инж. Димитър Гинчев от катедра „Въздушен транспорт“ при Факултета по транспорт на ТУ-София, проектират и създават авиационен симулатор с образователна цел. Идеята за проекта се ражда по време на упражнение по дисциплината „Авиационни прибори и автоматични системи“ при ас. д-р инж. Димитър Гинчев.

Първоначално ентусиастите ремонтират помещение в 10-ти учебен корпус на ТУ-София, след това проектират и построяват авиационния симулатор. В началото момчетата финансират начинанието си със собствени средства.

Тази година участват в конкурса за иновативни студентски разработки „Студентски иновационен хъб“, организиран от Научноизследователския сектор при ТУ-София и проектът печели финансиране от него. Този конкурс насърчава разработването на експериментални модели и прототипи, както и подаване на заявки за патенти и полезни модели с участие на студенти.Симулаторът позволява демонстрация на летателна дейност през различните ѝ етапи в режим „Полет“. В момента могат да се симулират полети на леки самолети, тежки самолети и хеликоптери, като има възможност да се добавят и допълнителни модели самолети. Симулират се различни летища в различни метеорологични условия и в различни части на денонощието.

“Това е една сложна система. С тази система студентите придобиват едни основни умения, които трябва да имат в авиацията. Много е важно, защото е свързано с човешки живот и затова авиационните фирми много държат на студентите, които притежават тези знания", казва инж. Димитър Гинчев.

В работата със симулатора, студентите се учат как работят приборите на самолета, как да спазват основни неща, които са важни - проверка на самолета преди излитане, полетен план, проверяват честотите на системите, радионавигационните и радиокомуникационните системи и др. 

“Интересът е твърде голям, защото за миналата година имахме държавна поръчка 70 места, кандидатствали са 591 души, като от тях 245 са посочили на първо място тази специалност”, обяснява проф. Михаил Тодоров.

Студентският проект ще участва със забавни демонстрации на 27-ми 28-ми ноември 2020 г. в предстоящото издание на „Европейската нощ на учените“, организирана от Британския съвет и в научните конференции „БулТранс-2020“ и „Хемус 2020“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Природен парк „Витоша“

"Форум", 02.04.25: Витоша - символ и богатство за милионна София

В средата на седмицата във "Форум" коментаторите  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми:  Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..

публикувано на 02.04.25 в 18:35

На една сцена - две академии, обединени от инициативата "Musicorum Via"

"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..

публикувано на 02.04.25 в 16:08
Снимки: Изследователски център „Тренд“

6 от 10 българи одобряват донорството, но не говорят за него, за да "не дърпат дявола за опашката"

Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..

публикувано на 02.04.25 в 15:45
Юлия Спиридонова

Писателката Юлия Спиридонова: Трудно е днес да бъдеш дете и тийнейджър

Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор.  Тя  е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година .  В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..

публикувано на 02.04.25 в 15:14

Изслушване на кандидати за омбудсман по инициатива на 12 граждански организации

В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..

публикувано на 02.04.25 в 14:50

Танцовият пърформанс "Drag ON" forever ще се играе в София, Габрово и Бургас

През месец април Александър Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас от артистичния екип STEAM ROOM представят своята нова творба drag ON forever. След премиерата в Стокхолм и българския дебют през 2023 г. спектакълът се завръща на софийска сцена, след това българското турне на представлението продължава с гостуване на публиката в град Габрово, на..

публикувано на 02.04.25 в 14:20

Моноспектакъл ни помага за трудното влизане в обувките на другия

Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..

публикувано на 02.04.25 в 13:34