Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

8 септември - Световен ден на грамотността

Къде висшистите са най-много на глава от населението

Снимка: БГНЕС

Какво означава да си грамотен? В тълковния речник до тази дума пише – който знае да чете и пише. Умения, които научаваме още в първи клас.
Началното и основното образование в Европа са задължителни и се предполага, че европеецът е грамотен.
Във всяка страна, обаче, има различна образователна система и различен процент от населението има висше образование.

От кои държави са някои от най-високо образованите европейци?
За отговора на този въпрос помага статистиката на експертите от InsiderMonkey:

На последно място в този списък се подрежда Исландия. Степента на грамотност на населението там е 99% както за мъжете, така и за жените. Колежът в държавата е безплатен, но се изискват такси за регистрация, които явно не спират жаждата за знание. Защото процентът на населението между 25 и 34-годишна възраст с висше образование е 47.

Жителите с висше образование в Белгия не отстъпват с 47.4%. Може би основната причина е, че посещението на училище от деца на възраст от 6 до 18 години е задължително.

В Швеция висшистите са 47.5 %. Там висшето образование е напълно безплатно. А качеството му е сравнимо с това в останалите водещи европейски държави. Така стартът на всички в живота е един и същ, стига да имат желание да учат…

48.2 е процентът на високо образованите жители на Норвегия. Ако отидете там, ще видите, че дори хората, работещи на съвсем обикновена позиция, имат степен от университет. Държава мечта!

В нашето пътуване из европейските висши заведения стигаме до Швейцария. Вече минаваме 50-те процента на висшистите в страната с 51.2. Като една от най-образованите страни в Европа през 2018 г. Швейцария продължава да поддържа тази тенденция и да заема челни позиции и до днес. Макар и да не са сред най-евтините, университетите в Швейцария са сред най-добрите и предлагат както качествено образование, така и първокласни материални бази.

Отправяме се на север и стигаме до Люксембург, където населението на възраст от 25 до 34 години с висше образование е 54.8%. Изненадващо добра статистика, предвид факта, че в страната има само един публичен университет и няколко други институции, където хората могат да получат висше образование. Но имайки предвид малкото население на Люксембург – близо 614 000 души, явно този брой е повече от достатъчен. Все пак страната е една от най-добре образованите в Европа.

На втора позиция в "състезанието" се класира Литва с 55.6% високо образовано население. От учениците се изисква да ходят на училище до 16-годишна възраст. А степента на грамотност в страната по последни данни достига 99.9 %.

Първо място в тази своеобразна класация заема…Ирландия. Страната, от която произлизат Рекордите на Гинес, може да се похвали с рекорден брой висшисти – цели 55.6% от населението.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С кмета Галя Захариева

С любов не само на 4 лапи

Радиокафе гостува на Община Нова Загора в едно съвместно предаване на Радио София и Радио Стара Загора. В първия час на Радиокафе ни гостува кметът на Община Нова Загора г-жа Галя Захариева . Изнесеното ни студио е на Празника на децата и кучетата - любов на 4 лапи: "Никога не е късно да преоткриеш себе си. Стигнах до ниво национален отбор по..

публикувано на 29.09.24 в 12:24

Софийски разкази - Градски митове и легенди

Разходка из центъра на София развенчава някои градски митове и легенди, като този за уж изровената от бомба вдлъбнатина пред сегашната градинка "Кристал" Каква е истината за т.н. "дупка" и откога е тя, както и за други известни места, като ул. "Търговска", която също не е изцяло жертва на бомби - в звуковия файл:

публикувано на 29.09.24 в 10:35

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03