Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как протича учебната година в Европа

Снимка: БТА

Въпреки притесненията около завръщането в класната стая, учебният процес в Европа започва присъствено. Какво е новото нормално в училищата – маски, малки класове и уроци на открито.

Ето какви са мерките, които прилагат в някои европейски държави:

Германия

Въпреки, че редица училища възстановиха нормалния си ритъм още през пролетта, краят на лятната ваканция в Германия даде начало на официалното възобновяване на образователния процес.

Първи се завърнаха учениците в Северозападните провинции, където броят на заболели от Covid-19 беше един от най-ниските за страната. Техният опит показва, че за седмиците от началото на учебната година там, едва две училища са били затворени заради случай на заболели.

Нуждата от носене на предпазни маски е спорно. В редица провинции, то не е задължително. В други, учениците трябва да бъдат с предпазни маски в коридорите, местата за хранене и стълбищата. В трети пък - носенето е напълно задължително до края на месеца.

Швеция

Училищата в Швеция така и не затвориха по време на кризата с Covid-19. Нещо повече, правилата, по които протича учебният процес, останаха същите.

Властите в страната трайно поддържат тезата, че решението да не се затваря училищната система на Швеция е правилно и не е допринесло за разпространението на заразата. Официалната държавна позиция е, че затварянето и последващото отваряне на училищата само би подкопало авторитета на държавата. Така, че за тях учебната година започва нормално.

Обединеното кралство

Училищата в Шотландия отварят от днес – 15 септември. 3-дневна карантина ще има за всички книги, които се заемат от библиотеките. Не се изисква спазването на социална дистанция при учениците от всички възрасти.

В Уелс училищата възобновиха нормалната си дейност в края на юни, като намалиха броя на учениците в класовете, допускат се най-много 1/3 присъствено.

В Англия положението е малко по-различно. Според изказванията на министър-председателят Борис Джонсън, всички училища трябва да заработят в нормален режим от този месец. Възстановяването на нормалния учебен процес ще стане при спазването на всички противоепидемични мерки, в това число - масово тестване на учениците и учителите.

Италия

Ситуацията в Италия е доста по-различна. След избухването на кризата с Covid-19, училищата бяха затворени и отвориха едва вчера (14 септември). Класовете са с намален брой ученици, което пък рефлектира в повече на брой паралелки. Това ги е принудило да назначат над 50 000 учители, които да покрият недостига.

Италианските медии отбелязват, че в много училища директно разрязват ученическите маси, за да се осигури възможност за спазване на по-голяма дистанция между учениците.

Както учениците, така и учителите, са задължени да носят предпазни маски през цялото време, а учителите трябва да имат и допълнителни предпазни шлемове. На италианските ученици им предстоят много часове на открито, както и посещения в музеи и театри.

Франция

Във Франция през май започна поетапното отваряне на част от училищата. Първоначално беше обявено, че посещението от учениците има пожелателен характер и не е задължително.

През юни президентът Макрон обяви, че нормалното функциониране на учебните заведения е възстановено. За учениците в началния курс на обучение изискването за социална дистанция е не по-малко от 1 метър, а за по-големите ученици е задължително носенето на предпазна маска.

Какъв ще бъде ефектът? Предстои да разберем!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лудмила Атанасова от Фондация Bcause

Щедрият вторник като контрапункт на Черния петък

Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..

публикувано на 28.11.24 в 12:16

Философската приказка "Зелената птица" по музика и стихове на Дони ще се играе в Операта всеки месец

В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..

публикувано на 28.11.24 в 11:58

Латиноамерикански и кубински ритми на концерта на Free4All

Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии.  В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..

обновено на 28.11.24 в 11:38

Жители от два квартала на София на протест пред сградата на Столичната община

Живеещи в кв. „Изток“ и на ул. „Опълченска“ протестират пред сградата на Столичната община с искане да бъде спряно застрояването и запазени зелените площи в града. Недоволството на гражданите от кв. „Изток“ е породено от намерението да се строи в междублоково пространство на ул. „Самоков“. Според жителите всичко започва преди около 10-15 г., когато се..

публикувано на 28.11.24 в 11:36

Масовото разпространение на грипа се очаква да започне през декември

Масовото разпространение на грипа се очаква да започне през декември, каза в интервю за БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести.  В края на януари и началото на февруари е пикът на заболеваемостта, посочи той. Проф. Кантарджиев припомни, че от пълно здраве грипът те поваля на легло в..

публикувано на 28.11.24 в 10:48

Рейчъл Роу представи новата си песен Run

публикувано на 28.11.24 в 10:39
Любомир Аламанов

Бързането да не се изпусне промоцията е психологически похват на Черния петък

Има ли Черен петък или месеците на промоциите преливат един в друг до края на коледните празници. Коледните промоции докосват клиентите емоционално, но на какво залагат търговците по време на Черния петък, разказва в ефира на Радио София комуникационният експерт Любомир Аламанов . “Започват да се чуват и виждат леко истеричните нотки на почти всички,..

публикувано на 28.11.24 в 09:29