Най-големият проблем в училище не е толкова носенето на маски, колкото организацията при излизането на учениците под карантина. При установяване на един заразен, под карантина излиза цялата паралелка. Това ще доведе до хаос в образователния процес.
Мнението е на д-р Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита правата в здравеопазването и бивш зам.-министър на здравеопазването.
„Може да се наложи един клас да излезе няколко пъти под карантина през учебната година. В един момент няма да се знае коя паралелка докъде е усвоила материала, преминавайки онлайн, офлайн… Какво ще правят родителите на по-малките ученици, които не могат да бъдат оставени сами вкъщи?“
По думите на д-р Кацаров маските в училище са поради страх и некомпетентност от страна на властите - да не бъдат упрекнати, ако нещо се случи.
„Да приемем, че носенето на маските има смисъл, че забавят разпространението на вируса. Но да говорим за претоварване на здравната система случаите трябва да са от порядъка на 3000-3500 седмично. Ние в момента сме под 1000“, коментира специалистът.
Той зададе риторичния въпрос дали трябва въобще да се прилагат противоепидемични мерки за инфекция, която не можем да спрем и която не заплашва системата с претоварване.
Ще стане още по-трудно, когато се появят сезонните респираторни инфекции. Прогнозите на хората от Щаба за коронавируса очевидно се оказаха погрешни, допълни д-р Стойчо Кацаров.
С него разговаря Константин Лавсов. Чуйте.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..