Сценарият разглежда идеята за съвременните млади хора, пред които градът отваря безброй възможности за реализация. София, като един от най-бързо развиващите се градове в Европа, по пътя на своето развитие въвлича и тази група хора, жадни да открият себе си в различните сфери на живота. Героите търсят социални контакти, но не в социалната мрежа, а на улицата, в театъра, сред природата.
Главните роли с поверени на студенти от театър лаборатория "Алма Алтер" - Георги Арсов, Валерия Димитрова, Симеон Василев, а второстепенните роли са поверени на по- известни актьори, сред които - Борислав Чучков, Елена Петрова, Тино. Във филма има и много музика на Иво Димчев, Константин Кучев и Георги Арсов.
В сценария на Николай Георгиев са вплетени дори елементи от реалния живот на самите актьори от театъра. "Жири" заимства от първия филм на Николай Георгиев като сценарист, който печели наградата на Интервизия - "Жирафчето". Но сега времето е различно и уроците, които трябва да научим, са различни...
Накъде е насочено вниманието и как се развива снимачният процес - чуйте от Петя Йосифова, дебютант като режисьор в "Жири", в разговора й с Ангелина Грозева.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..