Октомври е Световен месец за борба с рака на гърдата. Още преди 35 години, когато възниква идеята, тя се свързва с възможността чрез метода на мамографията да се диагностицира в ранен стадий появата на заболяването.
Това е най-честото раково заболяване при жените. В света всяка година заболяват 2 милиона. От тях около 600 000 умират. В по-развитите държави се среща по-често. За съжаление сред европейските страни България е сред последните по ранно откриване на заболяването и сред първите по смъртност.
„Обяснението за това може се търси в нередовната профилактика и липсата на държавна скринингова политика“, обясни пред Радио София д-р Гаврил Наков - специалист по образна диагностика в болница „Токуда“.
Сред рисковите фактори той открои фамилната обремененост, стреса, тютюнопушенето, наднорменото тегло.
„Жената може всеки месец сама да опипва гърдите си профилактично. Ако открие нещо, което я безпокои – да отиде на специалист. Първото ехографско изследване, при неналичие на симптоми, трябва да се проведе на 25-30-годишна възраст, а мамографското – след 40-годишна“, отбеляза д-р Наков.
Едни от последните модерни методи са ЯМР и 3D мамография, но те не заместват традиционната мамография.
В разговора на Катя Василева с д-р Гаврил Наков ще чуете и симптомите, които трябва да ви обезпокоят и незабавно да ви накарат да отидете на лекар.
Д-р Гаврил Наков завършва медицина в София през 2014 г. По време на следването провежда обучителни и практически стажове във Франция (Гренобъл и Безансон). След дипломирането си е част от екипа на клиниката по Образна диагностика на болница „Токуда“ като доброволец, а от февруари 2016 г. е приет за редовен специализант.
От 2020 г. е с придобита специалност по образна диагностика.
Вера Николова е жена, която от 18 години живее с диагнозата рак на гърдата. Тя е част от организацията "Една от 8", която помага за ранно откриване на заболяването и достига до жени с диагноза, като предоставя безплатна информация, психологическа,..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев,..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта..