Октомври е Световен месец за борба с рака на гърдата. Още преди 35 години, когато възниква идеята, тя се свързва с възможността чрез метода на мамографията да се диагностицира в ранен стадий появата на заболяването.
Това е най-честото раково заболяване при жените. В света всяка година заболяват 2 милиона. От тях около 600 000 умират. В по-развитите държави се среща по-често. За съжаление сред европейските страни България е сред последните по ранно откриване на заболяването и сред първите по смъртност.
„Обяснението за това може се търси в нередовната профилактика и липсата на държавна скринингова политика“, обясни пред Радио София д-р Гаврил Наков - специалист по образна диагностика в болница „Токуда“.
Сред рисковите фактори той открои фамилната обремененост, стреса, тютюнопушенето, наднорменото тегло.
„Жената може всеки месец сама да опипва гърдите си профилактично. Ако открие нещо, което я безпокои – да отиде на специалист. Първото ехографско изследване, при неналичие на симптоми, трябва да се проведе на 25-30-годишна възраст, а мамографското – след 40-годишна“, отбеляза д-р Наков.
Едни от последните модерни методи са ЯМР и 3D мамография, но те не заместват традиционната мамография.
В разговора на Катя Василева с д-р Гаврил Наков ще чуете и симптомите, които трябва да ви обезпокоят и незабавно да ви накарат да отидете на лекар.
Д-р Гаврил Наков завършва медицина в София през 2014 г. По време на следването провежда обучителни и практически стажове във Франция (Гренобъл и Безансон). След дипломирането си е част от екипа на клиниката по Образна диагностика на болница „Токуда“ като доброволец, а от февруари 2016 г. е приет за редовен специализант.
От 2020 г. е с придобита специалност по образна диагностика.
Вера Николова е жена, която от 18 години живее с диагнозата рак на гърдата. Тя е част от организацията "Една от 8", която помага за ранно откриване на заболяването и достига до жени с диагноза, като предоставя безплатна информация, психологическа,..
Картите за пътуване на над 400 000 клиенти столичния градски транспорт са безплатно и автоматично удължени, спрямо периода на валидност на техния превозен документ по време на синдикалния протест, възпрепятствал възможността им за пътуване с наземния..
Среща на тема "Потенциална опасност от свлачищни процеси в котлована на рудника" ще се проведе днес, 2 юли от 17:30 ч. в районната администрация на район "Кремиковци". Във връзка с важността на темата е предвидена и втора среща на 7 юли..
Всичко, свързано с изявленията на районните кметове на "Люлин" и "Младост" - Георги Тодоров и Ивайло Кукурин, както и на общинските съветници Драгомир Драгомиров и Димитър Шалъфов, стана доста турбулентно и бързо. Нито един от тях не са е свързал с..
Кътче от рая – така определят софийското село Владая младите хора, създали специален сайт за населеното място. Напоследък обаче жителите там като че не се чувстват като в рая... Например Жени Ваклинова-Гаджева написа в социалните мрежи:..
Днес ще бъде слънчево. Развитие на купеста облачност ще има в следобедните часове над планинските райони. Само на изолирани места ще превали краткотраен дъжд. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат..
През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година,..
Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман..