Българската академия на науките е правоприемник на Българското книжовно дружество, което е основано на 12-ти октомври 1869 г. в Браила, Румъния, и става най-старата институция в България, създадена преди българската държавност, казва проф. Йоана Спасова-Дикова - научен секретар на направление “Културно-историческо наследство и национална идентичност” в БАН.
“Дружеството си поставя за цел да обедини всички образовани българи, както и да установи връзки с учени от целия свят за разпространение на всеобщото просветление и за усъвършенстване на българския език, история и литература.
Първи председател и един от основоположниците на дружеството е проф. Марин Дринов и след това Българското книжовно дружество се пренася през 1878 г. в София и се обособяват три клона - историко-филологически, природо-медицински и държавни науки”, разказва проф. Йоана Спасова-Дикова.
Академично слово на празника на тема „150 години Българска екзархия и връзката й с Българското книжовно дружество“ ще изнесе проф. Лизбет Любенова, директор на Научния архив на БАН. По време на събитието ще се проведе церемония за връчване на Наградата на БАН за журналисти за 2019 година.
В централното фоайе на академията ще бъде подредена изложба, посветена на първото българско научно списание. Експозицията „150 г. Списание на БАН“ е подготвена от Централната библиотека на БАН.
Чуйте повече в разговора на Петя Зунгорлиева в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..