Една от най-важните задачи на всеки пациент е да се обърне към лекар навреме. Това с особена сила важи за хората със склонност или прояви на артритни, ставни заболявания. Това акцентира пред Радио София проф. д-р Румен Стоилов от най-голямата Клиника по ревматология в България, тази в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, председател на Българското дружество по ревматология.
Артритът се характеризира с болки, затопляне, евентуално зачервяване, скованост. Ревматоидният артрит е най-често срещаното ставно страдание. То има два възрастови пика – 20-40 години и след 55-60. Има и артритни варианти, характерни за по-млада възраст.
Съществуват фактори, които не са причина, но допринасят болестта да се изяви, допълни проф. Стоилов. Такива са генетично детерминирани имунни промени, стресът, тютюнопушенето.
При наследствеността обаче обусловеността е полигенна, не е въпрос на дефект само на един ген.
Всички най-нови технологии и лекарствени продукти в борбата с артритните заболявания се използват и у нас, подчерта специалистът.
„Лечението е скъпо и е хубаво, че НЗОК заплаща напълно медикаментите. Лошото е, че пациентите се обръщат към специалист със закъснение. Ако това стане навреме, предпише се правилно лечение и то се изпълнява, пациентът ще е в пълна ремисия, ще се чувства здрав и ще има добро качество на живот.“
С лекарства може да се потисне възпалението, болката, но в тази насока допълнително може да се помогне с физическа активност и упражнения, предписани от кинезитерапевти или йога например, допълни специалистът.
12 октомври е Международен ден за борба с артрита
Ревматичните и мускулно-скелетни заболявания засягат хора от всички възрасти и включват повече от 200 различни състояния. Те са сред основните причини за неработоспособността на населението и ежедневно водят до отсъствието на 1 млн. европейци от работа и няколко милиона души повече в световен мащаб, с което се обясняват значителни производствени загуби за компаниите и обществото. Въпреки, че някои от мускулно-скелетните заболявания са за цял живот и прогресират във времето, много от тях могат да бъдат ефективно контролирани чрез ранна диагностика.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...