Кариерното развитие е продължителен процес на учене, себепознание, проучване на възможности, определяне на цели и вземане на решения. Не е достатъчно само да вземеш диплома. Днес вече се поставя акцент върху ученето през целия живот
Това отбеляза пред Радио София Теодора Добрева от „Кариер Шоу“.
И посъветва младите хора отрано – още в училище, да се ориентират в коя сфера ще учат и работят.
Вече не се гледа с „лошо око“ смяната на работното място, както е било едно време. Под добра кариера не е задължително да се разбира цял живот полагане на труд в едно предприятие.
Новият кариерен път е свързан с осъзнаване на собствения потенциал и развитието му. Не на последно място – извличане на ползите, които той предоставя.
Важна е мотивацията на работника и служителя и именно във връзка с нея много работодатели се стремят да задържат добрите си кадри с допълнителна квалификация, спортни и социални политики. Това е причина за хора от други сектори да се преориентират, например към ИТ сферата.
Забелязва се тенденция хората да променят професията си след 5-6 години, допълни Добрева. Това е особено характерно за младите. Родените след 2000 г. обикновено търсят смисъл, какъвто работата не им предлага.
В България има много добри университети с качествено обучение и практическа насоченост. Важното е изборът на кариерна сфера да се извърши още в училище.
Във всяка сфера началната заплата е различна и човек трябва психически да се подготви. Да се гледа на първите 2 години като инвестиция, а не като период, в който може да се изисква и задължително да се получава висока заплата.
Чуйте още по темата от разговора на Данаил Конов с Теодора Добрева от „Кариер Шоу“.
Децата се раждат с технологиите около себе си, растат научавайки се да боравят с дигитални устройства. Образованието трябва да е адекватно на съвременните условия и възможности да се използват технологиите в процеса на обучение, да се съобразява с нуждите и интересите на децата. Това коментира пред БНР-Радио София Ангел Георгиев, учител и..
Семейството на младия писател Иво Христов, познат с творческия си талант и борбен дух, отправя отчаян призив към всички с големи сърца да подкрепят борбата му за живот. От години той се бори с рядкото и тежко заболяване – неврофиброматоза тип 2 и се нуждае от средства за скъпоструващо лечение. “Всички, които обичат моите любовни истории могат да си..
На 15 май ДТ "Никола Вапцаров"-Благоевград гостува на сцената на Театър "Азарян" със спектакъла "Метаморфози" по Овидий. Режисьор е Стайко Мурджев, удостоен с "Икар" през 2024 г. в категория за "Майсторско техническо осъществяване" и с номинация за "Икар" в категория "Сценография". "Метаморфози“ е спектакъл – компилация от антични митове, който..
Първото по рода си събитие, което съчетава театрално, цирково и улично изкуство ще се проведе тази събота (10.05.25) в градинката пред църквата "Свети Седмочисленици". Организатори са Пътуващ театър "Скрин", Сдружение "Седемте изкуства" и Театрално-танцова студия "Чекмедже". Входът е свободен, а публиката ще може да вземе участие в различни..
Пет години след събарянето на ИПК "Родина" на софийския бул. "Цариградско шосе" 113А, п редвиденият комплекс вече има разрешение за строеж. То е за част от терена е в сила от 9 април. Предвижда се там да бъдат изградени "многофамилни жилищни сгради с детска градина, детски парти център, спортен център, магазини за хранителни и нехранителни..
На 9 май столичният район „Люлин“ отбелязва своя празник. Тогава ще бъде открита и първата витрина от тематична музейна сбирка, която разказва миналото на най-многолюдния район в София. Експозицията представя промяната на "Люлин“ през годините, административното му устройство, големите спортни, образователни и културни постижения, както и важни..